Wręczono Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza”. Paweł Huelle laureatem statuetki za całokształt twórczości

28 października 2021

27 października w Centrum Św. Jana w Gdańsku odbyła się gala wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2020. Kto został laureatem czwartej edycji wyróżnienia?

Przez dziesięć miesięcy wytężonej pracy jury pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Majchrowskiego przeczytało 341 książek związanych przedmiotowo i podmiotowo z Pomorzem. Na wrześniowym posiedzeniu, po bardzo burzliwej dyskusji, wyłoniono nominacje do nagrody – cztery książki w kategorii „Literacka Książka Roku” oraz cztery w kategorii „Pomorska Książka Roku”.

Autorów nominowanych książek przedstawiono podczas wieczoru literackiego, który odbył się 13 października w gdańskim Teatrze Wybrzeże na scenie Stara Apteka. Po zakończeniu wydarzenia jury wybrało laureatów w obydwu kategoriach oraz podjęło decyzję, kto otrzyma nagrodę za całokształt twórczości.

Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza” za całokształt pracy literackiej przyznano w tym roku Pawłowi Huelle. „Weiser Dawidek nie chodzi na religię” – to zdanie pojawiło się niegdyś w wyobraźni początkującego autora i po intensywnym pisaniu w pracowni na strychu domu przy ul. Chrzanowskiego w Gdańsku Wrzeszczu zamieniło się w powieść, okrzykniętą potem debiutem dekady. Opublikowany w 1987 roku „Weiser Dawidek” doczekał się wielu wydań, został przełożony m.in. na język niemiecki, francuski, hiszpański i fiński, a w 2000 roku Wojciech Marczewski nakręcił oparty na książce film. O popularności powieści i jej tytułowego bohatera świadczą tłumy gdańszczan, jakie zgromadziły się na pożegnaniu z „Mostem Weisera”, wyburzonym przy okazji budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Poza beletrystyką, która za tło ma niemal zawsze Gdańsk, małą ojczyznę pisarza, Paweł Huelle pisał także wiersze oraz dramaty, które doczekały się prapremierowych wystawień w polskich teatrach. Do jego najbardziej znanych książek – obok „Weisera Dawidka” – zaliczają się „Castorp”, „Mercedes Benz” czy „Opowieści chłodnego morza”.

Nagrodę w kategorii „Literacka Książka Roku” otrzymał Antoni Pawlak za tomik poezji „Ale bez rozgrzeszenia”. Opublikowany przez Instytut Mikołowski zbiór wierszy to – jak napisał Krzysztof Siwczyk – „wysokooktanowy zapis doświadczenia erotyzmu i polityki, który nie rozgrzesza, nie niesie pocieszenia. Nic nie ułaskawia”.

Z kolei w kategorii „Pomorska Książka Roku” zwyciężył tom „Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska – autobiografia”, czyli wywiad-rzeka z gdańskim muzykiem przeprowadzony przez Tomasza Gregorczyka i Janusza Jabłońskiego. Bohater książki, Mikołaj Trzaska, to kompozytor, saksofonista, klarnecista i jeden z liderów wielu zespołów yassowych. „Wrzeszcz!” zabiera nas w podróż po życiu artysty i świecie muzyki improwizowanej.

Podczas uroczystości przyznano również Kaszubską Nagrodę Literacką. W tym roku przypadła ona Idzie Czai, poetce, recytatorce i tłumaczce, która w swej poezji wykorzystuje potencjał języka kaszubskiego, potrafiąc w oszczędnej formie przekazać najgłębsze treści oraz wzbudzić u czytelnika bogactwo skojarzeń.

Pomorską Nagrodę Literacką we wszystkich kategoriach stanowi statuetka „Wiatr od morza” oraz nagroda pieniężna, której fundatorem jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Galę uświetnił koncert zespołu Mikromusic Trio.

[am]
fot. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy