Wpływ sztucznej inteligencji na społeczeństwo tematem nowej powieści, nad którą pracuje Kazuo Ishiguro!

8 grudnia 2017


Tegoroczny laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Kazuo Ishiguro, powiedział podczas środowej konferencji w Sztokholmie, że tematem, którym zajmuje się w powstającej właśnie powieści, jest sztuczna inteligencja i jej wpływ na społeczeństwo.

„Od jakiegoś czasu interesuję się sztuczną inteligencją, tym, co może przynieść w przyszłości naszemu społeczeństwu przełom w nauce i technologii” – skomentował Ishiguro. „Myślę, że przyniesie wiele pozytywnych, ekscytujących korzyści, ale, co dla mnie oczywiste, społeczeństwo będzie musiało bardzo się przystosować. Niektóre z najbardziej podstawowych założeń, które poczyniliśmy, na temat takich kwestii jak zatrudnienie, nasz stosunek do maszyn, nasz stosunek do siebie nawzajem, a nawet takich rzeczy, jak natura merytokracji – dlaczego ktoś zasługuje na lepszą pracę niż drugi – będą wymagały przyjrzenia się im jeszcze raz” – dodał noblista.

Ishiguro przyznał, że jest bardzo zainteresowany tym, dokąd zmierzamy jako społeczeństwo, ponieważ „tak naprawdę nie zastanawialiśmy się nad tym, jakie będą implikacje przełomu, który nastąpi w dziedzinie biotechnologii, sztucznej inteligencji, robotyki”. „Świat jest pod wieloma względami bardziej przygotowany na atak zombie w dużych miastach, ponieważ to jest coś, co wielokrotnie przerabialiśmy w filmach, więc myślę, że jeśli zombie nas zaatakują, wszyscy będziemy wiedzieli, co robić. Ale nie sądzę, żebyśmy należycie dyskutowali o ważnych przełomach technologicznych, które są już w toku albo czekają tuż za rogiem. Powieść, którą piszę, jest właśnie o tym” – powiedział.

Wspomniana powieść nie jest jedynym projektem, nad którym Ishiguro aktualnie pracuje. Przypomnijmy, że autor zapowiedział też niedawno opublikowanie komiksu, który powstaje dla dużego amerykańskiego wydawnictwa komiksowego. Reporterom zebranym na konferencji wyznał, że warto eksplorować wszystkie formy opowiadania historii. Sam zafascynowany jest komiksem od dzieciństwa, kiedy zaczytywał się mangą, którą regularnie otrzymywał w paczkach od babci z Japonii. „To coś wyjątkowego, musisz odrzucić wiele rzeczy i wybrać jedynie dwa lub trzy momenty, a resztę pozostawić wyobraźni czytelnika. To wpłynęło na moje pisarstwo, które jest trochę podobne” – wyjaśnił.

Ishiguro jest pierwszym noblistą, który tak otwarcie przyznaje się do inspiracji sztuką komiksową, a na dodatek opowiedział o tym podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Akademię Szwedzką po jego przyjeździe do Sztokholmu. Pisarz przebywa w stolicy Szwecji na zaproszenie Fundacji Nobla. W czwartek 7 grudnia wygłosił wykład noblowski, a w niedzielę 10 grudnia weźmie udział w ceremonii wręczenia Nagród Nobla.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy