Wolne Lektury udostępnią bezpłatnie 18 książek, które wpłynęły na twórczość Stanisława Lema

15 marca 2021

Z okazji Roku Lema biblioteka internetowa Wolne Lektury we współpracy z Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju opublikuje 18 książek, które miały istotny wpływ na twórczość Stanisława Lema. Jak zawsze książki zostaną udostępnione na wolnej licencji, co oznacza, że można będzie je czytać i rozpowszechniać bez opłat.

Rok 2021 obfituje w konkursy, konferencje, wystawy i inne wydarzenia związane z twórczością Stanisława Lema. Biblioteka Wolne Lektury oraz Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju dołączają do obchodów, zapowiadając wspólnie publikację 18 książek ważnych dla pisarza. Będą to głównie dzieła science fiction, w tym pierwszy utwór, w którym pojawiło się słowo „robot”, czyli „R.U.R.” Karela Čapka, w nowym tłumaczeniu Martyny M. Lemańczyk. W Wolnych Lekturach ukaże się też dzieło klasyki literatury rosyjskiej – „Wspomnienia z martwego domu” Fiodora Dostojewskiego w tłumaczenia Józefa Tretiaka. Nie zabraknie polskiego akcentu, czyli opowiadań grozy Stefana Grabińskiego z tomów „Księga ognia”, „Niesamowita opowieść”, „Z wyjątków. W pomrokach wiary”, a także powieści „Cień Bafometa” oraz „Klasztor i morze”. Każda z nich ukaże się w formie e-booka i audiobooka.

Kolekcja „Stanisław Lem poleca” to wybór tekstów, które Lem polecał młodym czytelnikom, a które są dziś polskiemu odbiorcy całkowicie nieznane bądź też zapomniane z powodu archaicznych tłumaczeń lub niewielkiej dostępności na rynku książki.

„Od 13 lat publikujemy dzieła literatury polskiej i światowej, zarówno te należące do tzw. kanonu, jak i te mniej znane. W ostatnich latach dzięki naszym działaniom w bibliotece ukazała się m.in. kolekcja polskiej poezji współczesnej 'Wiersz wolny’, w której znajduje się już ponad 30 tomów poetyckich polskich poetek i poetów, czym uzupełniliśmy rodzimy rynek książki o dzieła ważne, choć niekomercyjne, których polskim wydawcom nie opłaca się wydawać. Teraz, dzięki wsparciu fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju, możemy opublikować kolejne książki” – mówi Paulina Choromańska, wiceprezeska fundacji Nowoczesna Polska.

„Ze względu na misję naszej Fundacji oraz cele postawione przed Centralnym Domem Technologii postanowiliśmy aktywnie włączyć się w obchody Roku Lema i zaproponować szereg działań dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów. Jedną z naszych aktywności jest wsparcie fundacji Nowoczesna Polska w publikacji i bezpłatnym udostępnieniu 18 książek, które wpłynęły na twórczość tego wybitnego pisarza. Cieszymy się, że dzięki naszej współpracy każdy będzie mógł mieć dostęp do literatury, którą cenił i polecał Stanisław Lem” – mówi Magdalena Grzankowska, prezes Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

W planach jest także przygotowanie cyklu warsztatów i spotkań autorskich, które odbędą się już tej wiosny. Więcej informacji powinniśmy poznać wkrótce.

[am]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy