Wojciech Tochman dołącza do grona autorów Wydawnictwa Literackiego. Nowa książka zapowiedziana na 2019 rok
Wojciech Tochman, jeden z najważniejszych i najbardziej cenionych polskich reporterów, dołącza do grona pisarzy związanych z Wydawnictwem Literackim. Nowa książka autora zapowiedziana została na początek 2019 roku.
„Pianie kogutów, płacz psów” będzie reporterską, a zarazem literacką opowieścią Wojciecha Tochmana o Kambodży, jednym z najbiedniejszych krajów Azji, naznaczonym niezwykle bolesną przeszłością. Autor opowie czytelnikom o tym, jak ludobójstwo sprzed czterdziestu lat kładzie się cieniem na dzisiejszej codzienności ocalałych, ich dzieci i wnuków.
„Pierwszy raz przyjechałem do Phnom Penh 10 lat temu. Potem odwiedzałem Kambodżę wielokrotnie, bo chciałem zrozumieć Khmerów. Nie było to łatwe, więc ponad rok temu zdecydowałem, że w Kambodży zamieszkam. Czy dziś już Khmerów rozumiem? Nie wiem. Uznałem jednak, że kiedyś trzeba się z dokumentacją zatrzymać i przejść dalej: do pisania. Te 10 lat, to może jest dobry moment” ? wyjaśnia Tochman na oficjalnym profilu na Facebooku poświęconym zapowiadanej książce.
Przed premierą opowieści o dzisiejszej Kambodży, Wydawnictwo Literackie wznowi poprzednie książki Wojciecha Tochmana, od dawna niedostępne na polskim rynku. Po kolei będą to: „Dzisiaj narysujemy śmierć” (maj 2018) ? wstrząsającą opowieść o konsekwencjach ludobójstwa w Rwandzie 1994 roku (książka znalazła się w finale Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus), „Jakbyś kamień jadła” (czerwiec 2018) ? portret Bośni, kraju zmagającego się z konsekwencjami wojny (finał Nagrody Literackiej Nike) oraz „Wściekły pies” (wrzesień 2018) ? kolekcja głośnych reportaży o Polsce napisanych tuż po roku 2000.
Wojciech Tochman urodził się w 1969 roku w Krakowie. Jeszcze jako licealista debiutował w tygodniku „Na Przełaj” (1987) reportażem o szkolnej szatni. Do pracy w dziale reportażu „Gazety Wyborczej” zaprosiła go Hanna Krall (1990). Wraz z Lidią Ostałowską, Beatą Pawlak, Mariuszem Szczygłem, Jackiem Hugo-Baderem i kilkoma innymi znakomitymi autorami ? pod kierunkiem Małgorzaty Szejnert, która przejęła od Krall reportaż w „Gazecie” ? tworzył jedną z najbardziej wyrazistych grup reporterskich w historii polskiej prasy. W tym czasie, na zaproszenie Ryszarda Kapuścińskiego, uczestniczył w międzynarodowych warsztatach mistrza, zorganizowanych przez Open Society Institute (1997-1998). Podczas pracy w „Gazecie Wyborczej” wydał dwie książki: „Schodów się nie pali” (2000) i „Jakbyś kamień jadła” (2002). Po formalnym odejściu z „Gazety” (2004) opublikował kolejno następujące pozycje: „Córeńka” (2005), „Wściekły pies” (2007), „Bóg zapłać” (2010), „Dzisiaj narysujemy śmierć” (2010), „Eli, Eli” (2013), „Kontener” (2014, wspólnie z Katarzyną Boni) oraz „Krall” (2015, rozmowy z Hanną Krall przeprowadzone wspólnie z Mariuszem Szczygłem). Tochman jest dwukrotnym finalistą Nagrody Nike, finalistą prestiżowej francuskiej Prix RFI „Témoin du Monde” oraz Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus, a także laureatem Premio Kapuściński przyznawanej w Rzymie. Jego utwory zdobyły uznanie za granicą i doczekały się przekładów na kilkanaście języków, m.in. angielski, francuski, włoski, hiszpański, niderlandzki, rosyjski, słowacki i czeski.
foto ? Instytut Reportażu / Wikimedia Commons
TweetKategoria: newsy