banner ad

Włoski artysta wyorał ciągnikiem w polu gigantyczny portret Fiodora Dostojewskiego

21 września 2021

Włoski artysta Dario Gambarin, specjalizujący się w land arcie, czyli sztuce ziemi, wyorał ciągnikiem w polu pszenicy gigantyczny portret Fiodora Dostojewskiego. W ten sposób przyłączył się do obchodzonej w tym roku 200. rocznicy urodzin rosyjskiego pisarza.

Portret został wykonany na polu pszenicy o powierzchni 25 tysięcy metrów kwadratowych, które znajduje się w gminie Castagnaro w prowincji Werona. Instalacja nosi nazwę „Piękno zbawi świat”. To słowa, które wypowiedział książę Myszkin, główny bohater powieści „Idiota” Dostojewskiego.

„Wierzę, że ludzie mogą się obejść bez wielu rzeczy, ale nie bez piękna” – powiedział w oświadczeniu Gambarin. „Piękno i harmonia zbawią nas od tej pandemii – piękno w sensie ochrony środowiska, jak przypomina nam sam Dostojewski: 'Żyjemy w raju, tylko wiedzieć o tym nie chcemy'” – dodał artysta, cytując inną powieść Dostojewskiego, „Braci Karamazow”.

Stworzenie wizerunku rosyjskiego pisarza wymagało siedzenia za kierownicą ciągnika przez 9-10 godzin. Dario Gambarin twierdzi, że posiada bardzo dobre wyczucie przestrzeni, więc potrafi orać i tym samym tworzyć obraz, nie korzystając z pomocy takich urządzeń, jak nawigator satelitarny.

Artysta określa swoje prace „ekologicznymi” i „efemerycznymi”, ponieważ są krótkotrwałe – znikają po 7-10 dniach. Wcześniej tą samą techniką wykonał portrety m.in. Dantego, papieża Franciszka, Grety Thunberg, Ludwiga van Beethovena, Baracka Obamy, Joego Bidena i Władimira Putina. Poniżej możecie zobaczyć krótką relację filmową z tworzenia portretu Dostojewskiego.

[edm]
źródło: EuroNews, TASS

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy