Włosi znaleźli sposób na pomoc księgarniom: wprowadzono ulgi podatkowe

9 października 2018


Uchwalona we Włoszech dnia 27 grudnia 2017 roku ustawa, zgodnie z którą księgarnie mogą ubiegać się o ulgi podatkowe, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. „Liczby pokazują skuteczność tego instrumentu, szczególnie w przypadku małych firm” ? mówi Cristina Giussani, prezes Stowarzyszenia Włoskich Księgarzy.

Ustawa przewiduje, że niezależne księgarnie, które nie są zrzeszone w sieci, mogą ubiegać się o ulgę podatkową w wysokości do 20 tysięcy euro. Dla pozostałych księgarni przewidziano limit 10 tysięcy euro. Takie rozwiązanie najwyraźniej okazało się dobrym pomysłem, ponieważ spośród 1196 firm, które do 31 września złożyły wnioski, niezależne księgarnie stanowią aż 77% całej tej liczby. Oprócz 920 niezależnych księgarni dokumenty przedłożyło też 269 przedsiębiorców prowadzących księgarnie franczyzowe (22,5% wszystkich zgłoszeń) oraz 7 sieci księgarskich (0,5% wszystkich zgłoszeń).

Łącznie włoski rząd przeznaczył w 2018 roku na ulgi podatkowe dla sprzedawców książek aż 4 miliony euro. Stowarzyszenie Włoskich Księgarzy przewiduje, że w 2019 roku wniosków będzie jeszcze więcej, władze zaś obiecują przekazanie na ten cel około 5 milionów euro.

„Połowa włoskich księgarni nie płaci podatków, ponieważ nie mają dochodów” ? powiedział minister kultury Dario Franceschini. „Musimy pomóc księgarzom, ponieważ otwarcie księgarni jest nie tylko aktem komercyjnym, ale przede wszystkim społecznym i kulturalnym” ? dodał.

To nie pierwsze wprowadzone we Włoszech rozwiązanie, które ma pomóc rynkowi książki i czytelnictwu. W 2016 roku władze postanowiły zachęcić młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze, obdarowując każdego nastolatka, który skończył 18 lat, bonami w wysokości 500 euro przeznaczonymi na książki i inne dobra kultury.

Na zdjęciu: niewielka księgarnia w miejscowości Lukka we Włoszech.

[am]
fot. rainy city/Flickr
źródło: Sindacato Italiano Librai

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy