Własnoręcznie wykonana przez Joni Mitchell dla przyjaciół książka z poezją i rysunkami trafi do sprzedaży

14 marca 2019


Kanadyjska piosenkarka Joni Mitchell postanowiła wydać w komercyjnym obiegu faksymile książki, którą własnoręcznie wykonała i rozdała przyjaciołom blisko pół wieku temu. Publikacja ujrzy światło dzienne 22 października.

W 1971 roku, gdy jej album „Blue” wspiął się na szczyty list bestsellerów, Joni Mitchell przygotowała dla przyjaciół i bliskich niezwykły prezent świąteczny. Wyprodukowała własnoręcznie 58-stronicową książkę zatytułowaną „Morning Glory On The Vine”, w której znalazły się jej teksty piosenek oraz wiersze, ozdobione ponad trzydziestoma autorskimi rysunkami i akwarelami. Powstało jedynie sto numerowanych egzemplarzy, a tylko pojedyncze z nich można było zdobyć wiele lat później na aukcjach, gdy właściciele tomików albo ich spadkobiercy zdecydowali się wystawić cenną pamiątkę na sprzedaż.

Joni Mitchell obecnie.

Teraz, w ramach obchodów 75. urodzin Joni Mitchell, publikacja ta trafi do szerokiej dystrybucji. W nowym, 128-stronicowym wydaniu „Morning Glory On The Vine” znajdzie się faksymile oryginału, a dodatkowo także wstęp napisany przez artystkę i nieznane ilustracje, które zamierzała przed laty zamieścić w książce, ale ostatecznie z nich zrezygnowała. Tom opublikuje wydawnictwo Canongate, które wypuściło też ostatni zbiór wierszy i tekstów Leonarda Cohena.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy