William Boyd poleca Anglikom na lato lekturę „Biegunów” Olgi Tokarczuk. Colm Tóibín ? biografię Miłosza Andrzeja Franaszka

10 lipca 2017


Nie ma lepszej promocji dla polskiej literatury na zachodzie, jak tamtejsi pisarze polecający nasze tytuły. Brytyjski dziennik „The Guardian” poprosił znanych i cenionych autorów o wskazanie książek, które ich zdaniem warto przeczytać w te wakacje. Jak się okazało, dwóch z nich, William Boyd i Colm Tóibín, wymieniło przekłady polskich dzieł.

William Boyd to szkocki autor, który napisał m.in. jedną z ostatnich powieści o Jamesie Bondzie zatytułowaną „Solo”. Ma również w dorobku takie pozycje, jak zekranizowanego przez BBC „Pancernika” czy „Bez wytchnienia”. Myśląc o lekturach na lato, Boyd, obok m.in. tegorocznego laureata Międzynarodowego Bookera, Dawida Grossmana i jego „Wchodzi koń do baru”, polecił „Biegunów” Olgi Tokarczuk. „Książka opisana jest jako medytacja o ruchu i obejmuje opowieści z historii, wliczając podróż serca Chopina z Paryża do Warszawy” ? komentuje krótko pisarz.

Irlandzkiego pisarza Colma Tóibína polscy czytelnicy znają nie tylko z takich powieści, jak zekranizowany i nominowany do Oscarów „Brooklyn” czy prowokacyjny „Testament Marii”, ale też z wizyt na festiwalach w Krakowie i Wrocławiu. Wśród swoich trzech propozycji Tóibín wymienił biografię Miłosza pióra Andrzeja Franaszka. „To fascynująca opowieść o życiu polskiego poety Czesława Miłosza. Szczególnie interesujące są rozdziały o jego przetrwaniu jako poety w Warszawie podczas II wojny światowej, podobnie ze stronami opisującymi lata wygnania” ? skomentował pisarz. Co ciekawe, Colm Tóibín nie był jedynym pisarzem, który wskazał biografię Miłosza. Książkę polecił również hinduski powieściopisarz i eseista Pankaj Mishra, zauważając, że pisarze z Rosji i Europy wschodniej są „najbardziej wymownymi świadkami podstępnego uroku autorytaryzmu i demagogii”, zaś w dziele Franaszka widzimy „nieodłączny nihilizm trzech bardzo odmiennych obietnic władzy i bogactwa: nazizmu, stalinizmu i amerykanizmu”.

Lista polecanych lektur na lato publikowana jest przez „The Guardian” co roku. Zapraszani są do niej zazwyczaj znani w Wielkiej Brytanii autorzy. W tym roku, obok Williama Boyda, Colma Tóibína i Pankaja Mishry, swoje propozycje dla czytelników przedstawili m.in. Julian Barnes, Richard Ford, Sarah Waters, Kazuo Ishiguro, Val McDermid, Patrick Ness, Nick Hornby i inni.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy