Wiesław Myśliwski laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza za wybitne zasługi dla polskiej literatury

25 kwietnia 2019


Wiesław Myśliwski, jeden z największych żyjących polskich pisarzy, został laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza, która jest częścią Poznańskiej Nagrody Literackiej, przyznawaną za wybitne zasługi dla polskiej literatury. Wiadomość ogłoszono 24 kwietnia podczas konferencji prasowej w Centrum Kultury Zamek.

Uzasadniając swoją decyzję, członkowie kapituły podkreślili ogromną wagę i uniwersalność twórczości literackiej Myśliwskiego. „Wszystko, co dzieje się w świecie Myśliwskiego, dzieje się między człowiekiem a człowiekiem. Historia, polityka, miłość, miłosierdzie, dobro i zło ? to nie idee, to zdarzenia, spotkania: z radzieckim czy niemieckim żołnierzem, z sanitariuszką, pasterzem, nauczycielem, prostytutką, księdzem, policjantem, szewcem, sklepową, z żydowską dziewczynką? To konkretne twarze i biografie, rozmowy wpisujące się w horyzont naszego świata, tworzące naszą opowieść o samych sobie. I o nas samych” ? powiedziała o pisarstwie Myśliwskiego zasiadająca w kapitule filolog i historyk literatury Bogumiła Kaniewska.

Sam Myśliwski tak mówił o swoim podejściu do literatury w wywiadzie udzielonym Krzysztofowi Masłoniowi, który opublikowano w książce „Miłość nie jest nam dana”: „Jestem przywiązany do konkretu; uważam, że w ogóle literatura musi wyrastać z konkretów. To jej źródło. Co z tym konkretem zrobimy, to już zależy od tego, na co nas stać. Jako czytelnika irytują mnie te powieści, z których nie mogę się dowiedzieć, z czego ludzie żyją. Jeśli ktoś uważa, że można to pominąć, to cały kreowany przez niego świat jest dla mnie podejrzany, bo to, z czego ludzie żyją, wywiera zasadniczy wpływ na wszystkie ich zachowania. Wiele realiów może okazać się potem w powieści niepotrzebnych, nie wiem, czy je wykorzystam, ale jeśli piszę o czymś, co dzieje się w konkretnym czasie, to muszę wiedzieć, ile co wówczas kosztowało. To po prostu poszerza możliwości wyobraźni, penetracji, czyni mnie w pisaniu bardziej wolnym”.

Nagroda w wysokości 60 tysięcy złotych zostanie wręczona Myśliwskiemu podczas uroczystej gali, która odbędzie się 15 maja w Collegium Maius w Poznaniu. Wtedy też poznamy laureata Nagrody?Stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórcy, który nie ukończył 35. roku życia. W tym roku szansę na 40 tysięcy złotych, bo tyle wynosi stypendium, mają: poeta Tomasz Bąk, filozofka, psycholożka i publicystka Mira Marcinów oraz eseista Dawid Szkoła.

Poznańska Nagroda Literacka przyznawana jest corocznie od 2015 roku żyjącym autorom za osiągnięcia w dziedzinie literatury (twórczość poetycka, prozatorska, dramatopisarska, przekładowa, eseistyczna, reportażowa, popularyzatorska). Nagroda składa się z dwóch osobnych wyróżnień: za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury (Nagroda im. Adama Mickiewicza) i dla młodych twórców (Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka).

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy