Wieści o akcji „Wiersze w mieście” dotarły już do 4,5 miliona odbiorców, a to nie koniec działań

6 maja 2020


Do ponad 4,5 miliona odbiorców kanałów online i mediów społecznościowych dotarły informacje o tegorocznej odsłonie „Wierszy w mieście” w pierwszej połowie trwania akcji. Organizatorzy kontynuują działania zaplanowane do 15 maja.

Dzięki „Wierszom w mieście” co dziesiąty mieszkaniec Polski miał tej wiosny okazję usłyszeć głosy 19 wybitnych europejskich poetek i poetów zaproszonych do tej wyjątkowej edycji akcji. W propagowanie poezji w warunkach pandemii online zaangażowało się dotąd ponad 100 partnerów z całego kraju, w tym wiele instytucji. Dzięki temu już w połowie trwania kampanii akcja „Wiersze w mieście” dotarła do 4,5 miliona odbiorców. Poetycki głos traktujący o ekologii oraz przyszłości planety stojącej w obliczu przemian społecznych i zmian klimatycznych wywołanych degradacją środowiska wybrzmiewa w kanałach bibliotek, sklepów, instytucji kultury, na fanpage?ach w mediach społecznościowych, a także na literackich blogach i profilach bookstagramerów.

Na stronie „Wiersze w mieście” po raz pierwszy zamieszczone zostały nie tylko teksty, ale także nagrania wierszy. Wszystkich 19 tekstów ? każdy w polskiej i oryginalnej wersji językowej ? jest dostępnych do odsłuchania również na podcaście na Spotify. Organizatorzy akcji, EUNIC Warszawa i Miasto Stołeczne Warszawa, zachęcają odbiorców do nagrywania wideo z własnymi interpretacjami wierszy i publikowania ich w kanałach społecznościowych. A od 4 maja zapraszają też internautów do tworzenia i dzielenia się własnymi wierszami o planecie. Tego dnia na fanpage?u akcji wystartował konkurs na krótki wiersz zainspirowany tekstami z tegorocznej edycji tej inicjatywy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Booklips.pl (@booklips)

Dodatkowo, mieszkańcy Warszawy, którzy zakończą domową izolację, będą mogli przeczytać wszystkie wiersze, podróżując transportem miejskim i metrem. Poezja z akcji „Wiersze w mieście” będzie emitowana na ekranach w autobusach oraz na stumetrowej długości ekranie LED-owym na stacji metra Świętokrzyska. Poezja będzie też towarzyszyć spacerującym po mieście ? wiersze, w formie wystawy, zostaną zaprezentowane na ogrodzeniu Ambasady Rumunii przy ulicy Chopina 10, w sąsiedztwie Parku Dolinka Szwajcarska oraz Parku Ujazdowskiego.

Do 15 maja w całym kraju można przeczytać i usłyszeć wiersze następujących autorek i autorów: Friederike Mayröcker (Austria), Petr Hruška (Republika Czeska), Julie Sten-Knudsen (Dania), Kristiina Ehin (Estonia), Els Moors (Flandria), María Sánchez (Hiszpania), Aine Macaodha (Irlandia), Jean Portante (Luksemburg), Antoine Cassar (Republika Malty), Andrei Gamar? (Republika Mołdawii), Silke Scheuermann (Niemcy), Julia Fiedorczuk (Polska), Nuno Júdice (Portugalia), Andrei Dósa (Rumunia), Viera Prokešová (Słowacja), Nurullah Genç (Turcja), Iryna Wikyrczak (Ukraina), Imtiaz Dharker (Wielka Brytania) i Tiziano Broggiato (Włochy).

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Booklips.pl (@booklips)

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy