„Wiek niewinności” najlepszym drinkiem inspirowanym literaturą?

27 sierpnia 2012


Amerykański program radiowy Studio 360, prowadzony przez pisarza i eseistę Kurta Andersena, zorganizował konkurs na najlepszy drink inspirowany literaturą. Zwycięzcą okazał się „Wiek niewinności”, który swoją nazwę zaczerpnął od powieści Edith Wharton.

Na konkurs nadesłano ponad sto przepisów ? od nieco humorystycznych jak „Ziemia jałowa” (12 uncji wódki, 1 kosz na śmieci), po kilka wersji „Tequili Drozda” (gra słów od oryginalnej pisowni tytułu powieści Harper Lee „To Kill A Mockingbird” ? „Tequila Mockingbird”).

Zdaniem jurorki Rosie Schaap, która jest poetką i barmanką, a także felietonistką kolumny na temat alkoholi w „The New York Timesie”, najlepszym drinkiem okazał się „Wiek niewinności” autorstwa Bretta Elmsa. Według Schaap, zaletą zwycięskiego trunku jest wymieszanie francuskich i amerykańskich składników, co znajduje swoje odbicie w powieściach (i życiu) Edith Wharton.

Oto przepis na „Wiek niewinności” Bretta Elmsa:

2 uncji ginu Navy Strenght
? uncji likieru Cr?me de Violette
? uncji aperitifu Lillet Blanc
kilka kropli zielonego likieru Chartreuse

Chartreuse wkrop do kieliszka koktajlowego, zawiruj i odstaw. Resztę składników wraz z lodem wrzuć do shakera, energicznie wstrząśnij i przecedź do kieliszka. Drink udekoruj jadalnym kwiatem.

Zgodnie z intencją pomysłodawcy, „Wiek niewinności” jest jak atmosfera społeczna w Nowym Jorku w okresie, w którym rozgrywa się powieść ? drink wydaje się delikatny i wyrafinowany na zewnątrz, ale pod powierzchnią kryje się czysta gorzała.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy