Weekend Księgarń Kameralnych również bez wsparcia Ministerstwa Kultury. Pomóż zebrać pieniądze na tegoroczną edycję

27 lutego 2019


Wśród inicjatyw, które w tym roku nie otrzymały dofinansowania od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, znajdują się nie tylko duże festiwale i targi, posiadające również wsparcie z wielu innych źródeł, ale też mniejsze, choć bardzo wartościowe inicjatywy, których dalsze funkcjonowanie jest zagrożone. Takim przedsięwzięciem jest ogólnopolski Weekend Księgarń Kameralnych. Teraz jego los zależy od nas wszystkich.

Weekend Księgarń Kameralnych organizowany jest od 2016 roku przez kolektyw niezależnych księgarzy. Na początku było ich dwudziestu i pochodzili z Warszawy, w kolejnych latach akcja objęła swym zasięgiem cały kraj, a przyłączyło się do niej ponad siedemdziesiąt księgarń. Inicjatywa odbywa się przy okazji Światowego Dnia Książki. Jej celem jest przypominanie ludziom o istnieniu małych, niezależnych księgarni, które oferują kupującym znacznie więcej niż samą transakcję kupna. Są miejscami spotkań, inspiracji i rozmów. W trakcie Weekendu księgarnie w całym kraju organizują spotkania autorskie, aukcje, koncerty, warsztaty, zajęcia dla maluchów, spacery, dyskusje i wiele, wiele innych, bezpłatnych atrakcji dla lokalnych społeczności.

W tym roku inicjatywa nie dostała wsparcia ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, którego jednym z celów strategicznych jest wzmocnienie kulturotwórczej roli księgarń. Cała więc nadzieja na zorganizowanie czwartej edycji w rękach czytelników. Pieniądze potrzebne są na projekt, druk i dystrybucję materiałów graficznych, koordynację ogólnopolskiego wydarzenia oraz promocję w mediach i mediach społecznościowych. W związku z tym na portalu Pomagam.pl zorganizowano zbiórkę pieniężną. Każdy z nas może do niej dorzucić swoją cegiełkę. Co więcej, pomóc mogą również ci, którzy nie dysponują środkami pieniężnymi, ale mają zapał i dobre chęci.

„Serdecznie prosimy Was nie tylko o wsparcie finansowe, ale też o zaangażowanie się w organizację Weekendu Księgarń Kameralnych. Jeśli macie ulubioną księgarnię w okolicy, idźcie do niej i spytajcie, jak możecie pomóc. Przydadzą nam się wolontariusze do przeprowadzenia ankiet, robienia zdjęć, doglądania księgarni podczas warsztatów i spotkań. Zróbmy to razem!” ? zachęca Anna Karczewska, pomysłodawczyni Weekendu Księgarń Kameralnych.

Tegoroczna edycja Weekendu Księgarń Kameralnych zaplanowana jest w terminie od 25 do 28 kwietnia. Miejmy nadzieję, że do tego czasu uda się zebrać potrzebne fundusze i wolontariuszy.

fot. Josh Felise/Unsplash

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy