We Wrocławiu powstaje mural z wizerunkiem Marka Krajewskiego

25 września 2019


Na jednym z budynków we Wrocławiu powstaje mural z wizerunkiem Marka Krajewskiego. Okazja do złożenia pisarzowi takiego hołdu jest szczególna: w tym roku obchodzi on dwudziestolecie pracy twórczej.

Mural przedstawia Marka Krajewskiego siedzącego nad kartką papieru, a w tle za nim stoją najpopularniejsi bohaterowie jego powieści – Edward Popielski i Eberhard Mock. Malowidło powstaje na domu przy ul. Jedności Narodowej 42/44a we Wrocławiu. Prace wykończeniowe nad projektem właśnie trwają. Oficjalne odsłonięcie z udziałem pisarza zaplanowano na środę 2 października na godzinę 12:00.

Mural jest wspólną inicjatywą miasta Wrocław, które jest miejscem wydarzeń wielu kryminałów Krajewskiego, oraz Wydawnictwa Znak, które od dziewięciu lat jest wyłącznym wydawcą książek pisarza. Twórcą projektu jest autor okładek Michał Pawłowski, wykonawcą – grupa NieTak i jej koordynator Łukasz Zasadni.

Data powstania muralu jest nieprzypadkowa i zbiega się z premierą najnowszej książki Marka Krajewskiego, „Mock. Golem”, która ukaże się w księgarniach 16 października. Tym razem pisarz zabierze nas do dekadenckiego Wrocławia „dzikich, zepsutych i złotych lat dwudziestych”. Mock musi rozwiązać zagadkę zaginięcia trzyletniej Rosemarie, a w jego życiu dokonuje się ważny przełom. Będzie to już druga w tym roku powieść Marka Krajewskiego, który z okazji dwudziestolecia swojej twórczości postanowił podwójnie uraczyć czytelników – w maju otrzymaliśmy „Dziewczynę o czterech palcach” z Edwardem Popielskim, w październiku zaś będziemy świętować powrót do słynnego cyklu kryminałów retro z komisarzem Eberhardem Mockiem. Natomiast kilka dni przed wydaniem książki na deskach wrocławskiego Teatru Capitol odbędzie się premiera spektaklu „Mock”. Ma to być czarna burleska inspirowana kryminałami Krajewskiego.

Poniżej możecie zobaczyć projekt muralu autorstwa Michała Pawłowskiego:

[am]
fot. Michał J. Gadek

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy