We Włoszech odsłonięto tablicę upamiętniającą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

30 grudnia 2019


W sobotę 28 grudnia w Czerwonym Domu w miejscowości Dragonea w gminie Vietri sul Mare (Włochy) odsłonięto tablicę upamiętniającą Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Na uroczystości obecne były dzieci pisarza ? córka Marta Herling i syn Andrea Benedetto Herling ? które od początku wspierały inicjatywę.

Vietri sul Mare i wybrzeże Amalfi było szczególnym miejscem dla Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Pisarz posiadał tam letnią rezydencję i regularnie przyjeżdżał przez ponad trzydzieści lat. Podczas tych pobytów stworzył jedno ze swoich najważniejszych dzieł: „Dziennik pisany nocą”.

Tablica jest wyrazem wdzięczności za twórczość Herlinga-Grudzińskiego i jego niezłomną postawę jako wojownika o święte wolności. Widnieją na niej słowa pisarza ? z jednej strony umieszczone po polsku, a z drugiej po włosku ? brzmiące: „Wolności, o które walczymy, nie są wolnościami prywatnymi, lecz wolnościami dla innych ludzi”.

Tablicę odsłonięto z okazji setnej rocznicy urodzin autora „Innego świata”, której świętowanie przybrało w Polsce wyjątkowy charakter. Polski parlament ustanowił bowiem rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „w uznaniu słów i czynów jednego z największych polskich pisarzy XX wieku”, którego losy stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”. Również we Włoszech podjęto wiele inicjatyw upamiętniających pisarza i jego twórczość, w tym festiwal Napoli di Herling oraz wydanie w serii „I Meridiani” dzieł zebranych w jednym, ponad 1800-stronicowym tomie zatytułowanym „Etica e letteratura. Testimonianze, diario, racconti” (z wł. „Etyka i literatura. Wspomnienia, dziennik, opowiadania”).

Oggi a Dragonea Marta e Benedetto Herling hanno scoperto la bellissima stele con la frase di Gustaw in italiano e in polacco. Molta luce, molto vento, belle sensazioni.

Opublikowany przez Magdę Aiello Sobota, 28 grudnia 2019

[am]
źródło: Wydawnictwo Literackie, Radio Radicale

Tematy: , ,

Kategoria: newsy