banner ad

Wdowa po Johnie Fowlesie uważa, że dom pisarza zamieniono w śmietnisko

25 marca 2012


Wdowa po jednym z najbardziej uznanych brytyjskich pisarzy, Johnie Fowlesie, oskarżyła organizację charytatywną zajmującą się ochroną zabytkowych budynków, że pozwoliła, aby dom, w którym autor napisał m.in. „Kochanicę Francuza” popadł w ruinę.

Organizacja ogłosiła w zeszłym miesiącu, że na ratowanie zabytkowej nieruchomości w Lyme Regis potrzebuje 2,1 miliona funtów, gdyż stan domu szybko się pogarsza z uwagi na uszkodzenia wynikłe z powodu warunków pogodowych (zawilgocone ściany, zalania, odpadające poręcze i balustrady).

Wdowa po Johnie Fowlesie, zarzuciła jednak organizacji, że chce jedynie wykorzystać słynne nazwisko pisarza, które z samym domem ma coraz mniej wspólnego.

„Wystosowali apel z jego nazwiskiem, ale zniszczyli główną część domu, w której mieszkał” ? powiedziała Sarah Fowles. „Wypatroszyli wnętrze i zaniedbali ogród. Cały dom jest śmietniskiem i wygląda jak paskudztwo.”

Jak wyznała, obserwowanie jak nieruchomość popada w ruinę nie należy do przyjemnych. „Mijam go codziennie. To strasznie smutne, to był piękny dom.”

The Landmark Trust zakupiło budynek w 2007 roku, w dwa lata po śmierci pisarza, z zamiarem przekształcenia go w dom wypoczynkowy. Rzeczniczka organizacji, Katherine Oakes, twierdzi, że pewne „pilne prace konserwatorskie” były potrzebne, m.in. usunięto pozostałości po wiktoriańskiej dobudówce, która w dużej mierze została rozebrana w latach 60. Początkowo organizacja wystąpiła o dotację w wysokości 1,3 miliona funtów, jednak w zeszłym miesiącu poinformowała, że potrzeba znacznie więcej pieniędzy, żeby przekształcić budynek w miejsce, które rzekomo będzie opiewać życie i twórczość pisarza.

The Landmark Trust to założona w 1965 roku organizacja charytatywna, która zajmuje się ochroną budynków. Głównym jej celem jest ratowanie zabytków oraz ciekawych architektonicznie budynków i ich otoczenia od zaniedbania. Kiedy nieruchomościom zostaje przywrócona dawna świetność, organizacja pozwala wykorzystywać je jako miejsca przeznaczone na wypoczynek lub wakacje.

Na zdjęciu załączonym do newsa John Fowles przed swoim domem w Lyme Regis.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy