Warzą piwo na drożdżach uzyskanych z fotela, w którym pisał Roald Dahl

17 sierpnia 2016

piwo-na-drozdzach-dahla-1
Mikrobrowar 40FT Brewery warzy piwo przy użyciu drożdży pozyskanych z fotela i przyborów do pisania, z których korzystał zmarły w 1990 roku pisarz Roald Dahl.

Londyńska elita gastronomiczna gustująca w najdziwniejszych i nietypowych kulinariach będzie mogła wkrótce spróbować wyjątkowych wyrobów. Gastronomiczni czarodzieje z ekipy Bompas & Parr we współpracy z trupą teatralną Les Enfants Terribles przygotowuje doświadczenie kulinarne połączone z teatrem interaktywnym, na którym nie może zabraknąć wielbicieli twórczości Roalda Dahla. Będzie to obiad u Flej. Przez 90 minut widzowie zostaną ugoszczeni przez najgorszych gospodarzy w historii znanych z kart powieści „Fleje”, którzy będą serwować im takie potrawy, jak spaghetti z kompostownia z kurzymi łapkami, żarzący się mocny klej, deser z wędzonej czekolady, a także koktajle z pokrzywą i ostem czy wódkę owocową z balonikiem pachnącego helu.

piwo-na-drozdzach-dahla-2

Najwięcej emocji wzbudza piwo, które będzie serwowane podczas wieczoru. Do jego produkcji wykorzystano drożdże, których wymaz pobrano z fotela, koca i przyborów do pisania Roalda Dahla. Odious Ale (czyli Ohydne Ale) warzone jest w stylu polskiego piwa grodziskiego znanego z bardzo pracochłonnego procesu technologicznego. Najpierw fermentuje w beczkach, a następnie rozlewa się je do butelek ze specjalnym szczepem drożdży i na miesiąc pozostawia w leżakowni, gdzie piwo refermentuje i dojrzewa. 40FT Brewery wprowadziło jednak do receptury pewne zmiany: w pierwszym etapie piwo fermentowało na standardowych drożdżach górnej fermentacji, a potem zamiast specjalnych szczepów dodano do niego dzikie drożdże z fotela, na którym przez lata przesiadywał i pisał Roald Dahl.

piwo-na-drozdzach-dahla-3

Inicjatywa uzyskała poparcie spadkobierców pisarza. Jak przekonuje Harry Parr z Bompas & Parr, czują się, jakby wstrzyknęli do wywaru czarny humor Dahla i jego żywiołowe podejście do zabawy. „Chata pisarska Roalda Dahla to magiczne, niechlujne sanktuarium potęgi wyobraźni. Gdzie lepiej znaleźć surowiec do takiego 'dutkowego’ nowego napoju?” – powiedział Steve Gardam z Muzeum Roalda Dahla.

piwo-na-drozdzach-dahla-4

Jeśli ktoś chce skosztować piwa uwarzonego na drożdżach z fotela Roalda Dahla, taka okazja nadarzy się wyłącznie w dniach od 4 września do 30 października w The Vaults mieszczącym się w londyńskiej stacji metra Waterloo. Bilety kosztują od 80 do 120 funtów.

piwo-na-drozdzach-dahla-5

[am]
fot. Steve Ryan
źródło: Broadway World, Get Bucks

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy