Wartość rynkowa polskich plansz komiksowych pnie się w górę. 10 najdroższych prac, które trafią w kwietniu na aukcję, może kosztować łącznie nawet 400 tysięcy złotych

5 kwietnia 2022

Już 11 kwietnia na pierwszej w 2022 roku aukcji „Komiks. Re-generacja” DESA Unicum zaprezentuje 88 unikatowych plansz, okładek oraz ilustracji z najpopularniejszych polskich komiksów. Pod młotek trafią prace Henryka Jerzego Chmielewskiego, Janusza Christy, Bogusława Polcha, Tadeusza Baranowskiego i innych twórców. Szacunkowe ceny mogą przyprawić o zawrót głowy.

Najsłynniejsze komiksy osiągają na światowych aukcjach astronomiczne ceny. W 2021 roku rzadkie wydanie „Supermana” z 1938 roku kupione zostało za 3,25 miliona dolarów, przebijając wycenę niejednego obrazu czy rzeźby znanego artysty. Miłośników i kolekcjonerów komiksów walczących o unikatowe plansze nie brakuje również w Polsce, co sprawia, że ich wartość rynkowa szybko pnie się w górę. Górne estymacje 10 najdroższych prac prezentowanych podczas kwietniowej aukcji komiksu DESA Unicum sięgają łącznie 400 tysięcy złotych. To więcej niż wyniósł całkowity obrót licytacji „Komiks. Wojna Światów” z listopada 2021 roku.

„Rekordowe ceny osiągane przez komiksy na światowych aukcjach świadczą o mocnej pozycji twórczości komiksowej na rynku kolekcjonerskim. Prace najbardziej uznanych rysowników i scenarzystów już od dziesięcioleci kształtują masową wyobraźnię. Losy tworzonych przez nich bohaterów przenoszone są na ekrany, przyciągając do kin milionową widownię. Wierne i wciąż powiększające się grono miłośników mają również twórcy polskich komiksów. Zarówno ci, którzy zyskali już status klasyków gatunku, jak Henryk Jerzy Chmielewski, Janusz Christa, Bogusław Polch, Tadeusz Baranowski czy Mieczysław Wiśniewski, jak współcześni mistrzowie historii obrazkowych: Janusz Pawlak, Nikodem Cabała, Wojciech Stefaniec czy Aleksandra Spanowicz. Najbardziej znanych nazwisk polskiej sztuki komiksowej i ilustracyjnej nie zabraknie również na kwietniowej aukcji 'Komiks. Re-generacja'” – mówi Olga Winiarczyk, koordynatorka aukcji.

Z estymacją sięgającą 50-70 tysięcy złotych najdroższym obiektem zbliżającej się aukcji jest okładka komiksu „Kajko i Kokosz. Szranki i konkury” Janusza Christy z 1985 roku. Przygody Kajko i Kokosza to jedna z najsłynniejszych polskich serii komiksowych, a jej drukowane wersje doczekały się nawet animowanej wersji serialowej produkcji Netfliksa. Pierwsza historyjka o dwóch nierozłącznych, słowiańskich wojach ukazała się w „Wieczorze Wybrzeża” w 1972 roku. Tam także po raz pierwszy pojawiły się „Szranki i konkury”, wydane później w oddzielnych tomach.

Katalog kwietniowej aukcji otwiera datowana na 1971 rok plansza z historyjką o przyrządzie do wytwarzania waty na gorąco. Praca pochodzi z komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek. Księga VI” autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, miłośnikom komiksu znanego jako „Papcio Chmiel”. Na aukcji DESA pojawi się aż osiem prac zmarłego w 2021 roku rysownika, w tym sensacyjne okładki Ksiąg VII z 1990 roku oraz X z 1991 roku, z górną wyceną sięgającą 50 tysięcy złotych każda.

Aukcję poświęconą polskiemu komiksowi trudno wyobrazić sobie bez detektywa Funky Kovala, kosmicznego Jamesa Bonda stworzonego przez Bogusława Polcha na podstawie scenariusza Macieja Parowskiego i Jacka Rodka. Na aukcji wystawiona zostanie plansza numer 16 z tomu „Funky Koval: Bez Oddechu” z 1983 roku. DESA zaprezentuje także plansze z serii komiksów Polcha „Bogowie z kosmosu” oraz „Tomek Grot”.

Nie zabraknie również popularnych prac Tadeusza Baranowskiego, w tym tylnej okładki serii „Antresolka Profesorka Nerwosolka”. Pojawią się także cztery plansze z lat 1972-73 z komiksów o nieustraszonym kapitanie Klossie Mieczysława Wiśniewskiego, dla którego pierwowzorem był bohater wykreowany przez Stanisława Mikulskiego. Kolekcjonerską gratką jest plansza z kultowej serii „Thorgal”, gdzie za kolor odpowiedzialna jest Grażyna Foltyn-Kasprzak. „Potop” Tadeusza Raczkiewicza z 1974 roku to niewydany do tej pory komplet plansz (31 stron), przedstawiających polską epopeję narodową autorstwa Henryka Sienkiewicza.

Licznie reprezentowani będą współcześni artyści. Atrakcją są okładki komiksów z serii „Nędzole” Nikodema Cabały, plansze do serii o Likwidatorze Ryszarda Dąbrowskiego, cenione za walory malarskie ilustracje Joanny Karpowicz, rzadka plansza „Femino” Aleksandry Spanowicz, a także prace Janusza Pawlaka, znanego bardziej pod pseudonimem Clarence Weatherspoon. Współtwórcą scenariusza jego najnowszego komiksu „Toshiro”, którego plansza znajdzie się na aukcji, jest amerykański twórca Jai Nitz. Komiks ukazał się w Stanach Zjednoczonych nakładem renomowanego wydawnictwa Dark Horse Comics. Kolekcjonerzy będą mogli powalczyć również o dwie prace Wojciecha Stefańca z komiksu „Szelki”, za który w 2011 roku Polskie Stowarzyszenie Komiksowe przyznało artyście nagrodę rysownika roku.

Aktualny i przejmujący jest rysunek satyryczny „Putin” Kamili Szcześniak. Praca przedstawia ubroczonego krwią prezydenta Rosji, który nożem i widelcem je muffinkę polukrowaną barwami flagi ukraińskiej.

Aukcji towarzyszyć będzie wystawa w siedzibie DESA Unicum w Warszawie, dostępna do 11 kwietnia w godz. 11:00-19:00 (poniedziałek-piątek) i 11:00-16:00 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy