Warszawskie metro zachęca do czytania poezji

2 marca 2016

wiersze-w-metrze-2016-1
Już od 1 marca codzienna podróż warszawskim metrem zyskuje nowe, poetyckie oblicze. Przez cały miesiąc w wagonach i na stacjach kolei podziemnej prezentowane będą wiersze, które mają być dla pasażerów okazją do zatrzymania się i zastanowienia nad naturą poezji, człowieka i otaczającego go świata. Akcja organizowana jest w ramach szóstej edycji „Wierszy w metrze”.

Skąd pomysł, aby prezentować twórczość poetycką w metrze? Miasto to dynamiczna przestrzeń, w której ludzie nieustannie przemieszczają się z jednego punktu do drugiego. W dużych aglomeracjach doskonałym łącznikiem komunikacyjnym jest metro. Podziemna trasa pozbawiona ciekawych widoków za oknem zmusza podróżnych do zainteresowania się umieszczonymi w metrze informacjami. Podczas „Wierszy w metrze” literatura podbija miejsca przeznaczone na reklamy ? wyrywa odbiorcę z codziennej rutyny i pozwala na chwilę refleksji, na podróż do świata współczesnej poezji i własnej wrażliwości.

Wiersze wykorzystane podczas akcji pochodzą z dwudziestu krajów Europy, od Hiszpanii i Cypru aż po Szwecję i Norwegię. Nie zabraknie też polskiej poezji. Wyboru poetów i wierszy dokonywały instytucje kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa, a także m.in. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej, kapituła konkursu Europejski Poeta Wolności i Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest natura rozumiana szeroko – nie tylko jako otaczająca nas przyroda, ale również natura rzeczy, miasta, jego specyficznego rytmu, dającego się odnaleźć również w wierszach, natura relacji międzyludzkich i każdego człowieka jako oddzielnego bytu. Wiersze prezentowane będą przez cały miesiąc w metrze na specjalnie przygotowanych naklejkach i na ekranach City Info TV.

„Projekt 'Wiersze w metrze’ pokazuje różnorodność europejskiej kultury, której odzwierciedleniem jest poezja. Wiersze europejskich poetów będzie można przeczytać na stacjach i w wagonach metra. W ten sposób poezja będzie towarzyszyć warszawiakom w ich codziennym życiu, a zarazem pozwoli im oderwać się od codzienności i skłoni ich do refleksji” ? opowiada Martin Meisel, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

wiersze-w-metrze-2016-2

Wiele ciekawych inicjatyw zaplanowano z myślą o 21 marca, kiedy to obchodzimy Światowy Dzień Poezji. W ramach spotkań będzie organizowany speed dating z poetami z 10 europejskich krajów, a także czytanie wierszy. W akcję włączy się także kilka warszawskich kawiarni, które w ten dzień do kawy serwować będą wiersze.

„Cieszę się, że po raz szósty europejska poezja zagości w metrze. Nowością tegorocznego projektu jest e-book z wierszami do darmowego pobrania ze strony www.wierszewmetrze.eu. Dzięki temu zostaną z warszawiakami na dłużej” ? mówi Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury Urzędu miasta stołecznego Warszawy.

Aby poznać wszystkie wiersze tegorocznej edycji, a także ich autorów i tłumaczy, wystarczy odwiedzić stronę www.wierszewmetrze.eu. Na stronie internetowej ogłoszono także konkurs „Haiku dla Warszawy”, którego poprzednie edycje cieszyły się ogromnym powodzeniem. Wszystkie wiersze w formie antologii będą do pobrania ze strony projektu po zakończeniu akcji w metrze.

Podczas poprzednich edycji projekt dotarł do ponad miliona osób podróżujących metrem, korzystających z internetu i uczestniczących w specjalnie przygotowanych wydarzeniach towarzyszących. Głównym celem inicjatywy jest popularyzowanie twórczości europejskich poetów oraz umożliwienie obcowania z poezją w nieoczywistych miejscach.

Poniżej trzy przykładowe wiersze, które przeczytacie w tym miesiącu w warszawskim metrze:

wiersze-w-metrze-2016-3

wiersze-w-metrze-2016-4

wiersze-w-metrze-2016-5

fot. metra: Lukas Plewnia/Flickr

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy