Warszawiacy chcą pobić rekord świata w czytaniu

6 czerwca 2014

bicie-rekordu-czytanie-1
To będzie wielka manifestacja entuzjastów książek. 15 czerwca fani literatury spotkają się w stolicy, by pobić rekord świata w liczbie osób czytających razem na wolnym powietrzu. Każdy może przyjść, zarejestrować się i pokazać, że pogłoski o zapaści czytelnictwa są przedwczesne.

„Zapraszamy małych i dużych, całe rodziny i grupy przyjaciół. Wystarczy przyjść, zarejestrować się i czytać wspólnie przez pół godziny” ? zachęca Anna Król, dyrektor Big Book Festival, dwudniowego festiwalu książki, podczas którego zaplanowano całą akcję. „Można przynieść książkę, bajkę, e-book, audiobook, tablet czy smartfon, a nawet ulotkę, infografikę czy opakowanie proszku do prania. Albo wypożyczyć tytuł z plenerowej biblioteki festiwalu. Wspólnie pokażemy, że czytanie przybiera teraz różne formy, na wiele sposobów dostarcza ważnych przeżyć i przyjemności. Czytać warto zawsze i wszędzie, nawet w samym środku ruchliwego miasta i właśnie tam się spotkamy ? zapowiada pomysłodawczyni wydarzenia”.

Bicie rekordu odbędzie się w niedzielę, 15 czerwca, w samo południe w Pasażu Wiecha u zbiegu z ulicą Chmielną. Rejestracja ruszy godzinę wcześniej ? każdy otrzyma numer, zapisany zostanie także każdy czytany tytuł. Przed rokiem, gdy rekord został ustanowiony, we wspólnej lekturze zanurzyły się 164 osoby.

„Przyszło wielu młodych ludzi, ale też rodzice z dziećmi, a nawet całe klasy uczniów i wiceprezydent Warszawy. Czytaliśmy poezję Asnyka, podręcznik języka hiszpańskiego, Mrożka, Gombrowicza i 'Misia Uszatka’. Mamy nadzieję, że tym razem rekord zostanie stanowczo pobity. I że co roku będziemy gromadzić rosnącą liczbę uczestników. Zapraszamy do radosnego manifestowania tego, że czytanie jest jedną z najmilszych spraw w życiu, można się jej oddawać nie tylko w pojedynkę i w zaciszu. Tworzymy ulotną czytelnię publiczną, by na chwilę przypomnieć, że jeszcze niedawno czytanie wśród innych, ze stygnącą filiżanką kawy było codzienną i piękną tradycją tego miasta” ? mówi Anna Król, nałogowa czytelniczka, która na rekord przyjdzie w specjalnie zaprojektowanej koszulce z napisem: „Nazywam się Król i czytam wszystko!”.

Rekord świata w czytaniu jest jednym z 50 otwartych dla publiczności wydarzeń Big Book Festivalu. Pełny program wydarzenia: www.bigbookfestival.pl.

bicie-rekordu-czytanie-2

fot. Big Book Festival

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy