Warszawiacy będą czytać w tym roku „Chamowo” Mirona Białoszewskiego

5 marca 2015

chamowo-warszawa-czyta
„Chamowo” Mirona Białoszewskiego zostało wybrane książką ? bohaterką tegorocznej edycji akcji „Warszawa Czyta”. To wokół tego dziennika z pierwszych miesięcy mieszkania poety na blokowisku po praskiej stronie Wisły w dniach 6?10 maja 2015 zorganizowane zostaną warsztaty, dyskusje, spacery i inne działania zmierzające do krytycznego i społecznego odczytania książki.

„Chamowo” zostało wybrane w wyniku trzyetapowego procesu, w którego finale książka Białoszewskiego spotkała się z „Wniebowstąpieniem” Tadeusza Konwickiego, „Szumem” Magdaleny Tulli i „Jak zostałam wiedźmą” Doroty Masłowskiej.

chamowo„Po konsultacjach internetowych i kolektywnej dyskusji ostatecznie zdecydowaliśmy się na 'Chamowo’. Za Białoszewskim przemawiał między innymi jego szczególny język, mocne osadzenie w rzeczywistości blokowiska, wnikliwa obserwacja stanu ducha osoby w czasie przeprowadzki. Doceniłyśmy też fakt, że książka ta dzieje się w dużej mierze po prawej stronie Wisły. Podoba nam się niespieszność, fragmentaryczność, skupienie na szczegółach” – tłumaczą organizatorki akcji. „Wierzymy też, że książka ta daje ogromne możliwości organizacji wielu różnych wydarzeń o różnej skali i dla różnych odbiorców”.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że Miron Białoszewski ma szerokie rzesze wielbicieli, czego wyrazem było największe poparcie dla 'Chamowa’ wśród internautów. Organizatorzy podkreślają, że świadomość tego stanowi dla nich duże wyzwanie, dlatego zamierzają odczytywać 'Chamowo’ „w zachwycie, ale też krytycznie, patrzeć poza coraz lepiej utrwalony wizerunek Białoszewskiego, doczytać się w nim rzeczy, które często pozostają w ukryciu. Wierzymy, że zadaniem Warszawa Czyta jest właśnie wątpienie, szukanie dziury w całym, kwestionowanie aksjomatów. Tak właśnie wyobrażamy sobie czytanie jako czynność społeczną”.

Druga edycja „Warszawa Czyta” odbyła się w dniach 14-18 maja 2014. W ramach akcji zorganizowano ponad 50 wydarzeń nawiązujących w różny sposób do książki Italo Calvino „Niewidzialne miasta”. W dyskusjach, spacerach, warsztatach, spotkaniach Dyskusyjnych Klubów Książki, pokazach filmowych i teatralnych oraz koncertach bezpośrednio wzięło udział ponad 1000 osób.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy