W Wielkiej Brytanii postawią pomnik Jane Austen, choć nie ma pewności, jak wyglądała pisarka

23 stycznia 2017


W 200 lat po śmierci Jane Austen w Wielkiej Brytanii zostanie w końcu wzniesiony pomnik autorki „Dumy i uprzedzenia”. Problem polega na tym, że nikt do końca nie wie, jak w rzeczywistości wyglądała.

Choć była jedną z najsłynniejszych angielskich pisarek, do dziś nie doczekała się swojego pomnika. Prawdopodobnie jednym z powodów jest kłopot z ustaleniem, jak wyglądała. Jedyny portret Jane Austen wykonany za życia autorki narysowała w 1810 roku jej siostra, Cassandra. Trudno jednak uznać go za szczególnie wierny, tym bardziej że bratanica Jane Austen, Anna, określiła rysunek jako „obrzydliwe przeciwieństwo” pisarki. W 1869 roku na podstawie tego portretu malarz James Andrews sporządził obraz prezentujący autorkę „Dumy i uprzedzenia” w bardziej uładzonej formie, ale nie wiadomo, jak wiele miał on wspólnego z prawdziwym wizerunkiem pisarki. W 2012 roku, po analizie obrazu młodej dziewczyny w brązowych włosach, brytyjscy badacze we współpracy z firmą Acume Forensics doszli do wniosku, że jest to 13-letnia Jane Austen sportretowana przez Ozjasza Humphry’ego. Obraz ten wzbudza jednak zastrzeżenia Narodowej Galerii Portretów, która wcześniej nie zweryfikowała go pozytywnie.

Rzeźbiarz Adam Roud uznał, że problemy z ustaleniem wizerunku nie przeszkodzą mu w stworzeniu pomnika. Na zlecenie Hampshire Cultural Trust przygotował projekt statuy z brązu, który teraz został pokazany publicznie. „Nigdzie nie ma zarejestrowanej jej podobizny, poza rysunkiem siostry, który może być małą podpowiedzią, jak mogła wyglądać. To nie jest wspaniały rysunek, więc trzeba traktować go z przymrużeniem oka” – powiedział Roud. Projekt jest więc sumą opisów wyglądu pisarki i owego rysunku.

Właściwa statua stanie w lipcu w Basingstoke, wsi leżącej w pobliżu Steventon, gdzie Jane Austen się urodziła. To będzie pierwszy pomnik autorki w kraju, w którym – jak zauważyła lokalna posłanka Maria Miller – tylko jeden na pięć pomników przedstawia kobietę.

[aw,am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy