W Wielkiej Brytanii odsłonięto pomnik Jana Kochanowskiego. Rzeźba stanęła na terenie posiadłości rodzinnej żony Williama Szekspira

27 czerwca 2022

Na szlaku rzeźb w posiadłości rodzinnej Anne Hathaway, żony Williama Szekspira, w Stratford-upon-Avon odsłonięto nowy pomnik. Przedstawia on najsłynniejszego polskiego poetę epoki renesansu – Jana Kochanowskiego.

Projekt został w całości sfinansowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie, inicjatywę wsparła też społeczność polonijna w Warwickshire. Pomnik stanął na szlaku rzeźb w ogrodzie przy domu rodzinnym Anne Hathaway dzięki współpracy z organizacją Shakespeare Birthplace Trust, która opiekuje się miejscami narodzin Szekspira i jego bliskich.

„Podobnie jak Szekspir dla Wielkiej Brytanii, Jan Kochanowski uchodził za jednego z największych poetów i dramaturgów w Polsce, a nawet w całej słowiańskiej części Europy. Jego bogaty język nie tylko urozmaicił, ale także położył podwaliny pod polską literaturę. Rola Kochanowskiego w kształtowaniu polskich standardów literackich i wpływ na region jest nie do przecenienia” – pisze Instytut Kultury Polskiej w Londynie.

Nieduży posąg Jana Kochanowskiego wykonał artysta Andrew Lilley, który w 2017 roku na zlecenie Instytutu Kultury Polskiej wykonał już pomnik Ireny Sendlerowej. Rzeźbiarz podkreśla, że zawsze stara się opowiadać historie poprzez swoje prace. Kiedy więc dowiedział się o tym, że Kochanowski stracił swoją córkę, postanowił „wyrazić posągiem jego emocjonalny stan”, jakby poeta stał nad grobem Urszuli, „trzymając jej lalkę jak krucyfiks”.

Kochanowskiego z Szekspirem łączy bowiem nie tylko epoka, w której żyli, i wpływ na literaturę, ale również przeżycie podobnej tragedii. „Jednym z decydujących momentów w życiu Szekspira też była strata jego ukochanego dziecka” – wyjaśnia Andrew Lilley.

Odsłonięcia pomnika dokonano w sobotę 25 czerwca. Z tej okazji Shakespeare Birthplace Trust wraz z Instytutem Kultury Polskiej zaplanowali weekend pod nazwą „ShakesPEERS: Celebrating Jan Kochanowski and Poetry”. Zainteresowani mogli m.in. wysłuchać wykładu o związkach pomiędzy twórczością Kochanowskiego i Szekspira, a także scenicznego odczytania „Trenów” przez znanych angielskich aktorów Caroline Faber i Aidana Kelly’ego.

[am]
fot. Polish Cultural Institute in London

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy