banner ad

W wieku 95 lat zmarła Joan Lee, żona Stana Lee

7 lipca 2017

W czwartek rano w wieku 95 lat zmarła Joan Lee, żona Stana Lee, legendy Marvel Comics. Jak powiedział w oświadczeniu rzecznik rodziny, kobieta odeszła w spokoju w otoczeniu bliskich. Amerykańska prasa donosi, że wcześniej w tym tygodniu była hospitalizowana po udarze mózgu.

Kiedy Joan Clayton spotkała na swej drodze Stana Lee, była brytyjską modelką kapeluszy pracującą w Nowym Jorku, poślubioną amerykańskiemu oficerowi armii, która stacjonowała wcześniej w Anglii. To jednak nie przeszkodziło przyszłemu królowi komiksów. Jak sama Joan opowiadała w jednym z wywiadów, Stan powiedział przyjacielowi: „Rysowałem buzię tej dziewczyny tysiąc razy. Zamierzam ją poślubić”. Na co towarzysz odparł: „nie możesz, ona już wyszła za mąż”. Reakcja Stana była następująca: „to nie ma znaczenia”. Przekonanie legendy komiksu nie wzięło się z powietrza. „Zdałem sobie sprawę, że tak naprawdę nie kochała tego faceta i prawdopodobnie zamierzała się z nim rozejść” – mówił po latach. Sześć tygodni później byli już w Reno, gdzie Joan w jednym pokoju rozwiodła się z mężem, a w drugim wzięła ślub ze Stanem. Para doczekała się córki i przeżyła wspólnie 69 lat.

Być może gdyby nie Joan, legenda Stana Lee nigdy by nie rozbłysła. To żona zachęciła początkującego artystę, aby nie rezygnował z komiksów, kiedy on, znużony pisaniem oklepanych historyjek dla dzieci, rozważał porzucenie wydawnictwa Marvel i rozpoczęcie kariery powieściopisarza. Powiedziała mu podobno: „Zanim zrezygnujesz, czemu nie napiszesz jednego komiksu, z którego byłbyś dumny?”. Posłuchał jej i razem z Jackiem Kirbym stworzył „Fantastyczną Czwórkę”, przełomowy komiks, który łamał ówczesne schematy i przyniósł autorom niebywały sukces. W tym kontekście na ironię zakrawa fakt, że sama Joan nie pasjonowała się komiksami. „Jesteśmy z moją żoną naprawdę sobie bliscy, a jednak nie jestem pewien, czy kiedykolwiek przeczytała jakąś historię, którą napisałem” – powiedział Stan w jednym z wywiadów.

Stan Lee wielokrotnie zachwalał Joan jako idealną żonę, ponieważ skupiała się na swojej pasji (dekorowaniu) i nie przeszkadzało jej, gdy spędzał długie godziny w swoim gabinecie.

J.C. Lee, ich jedyna córka, podkreślała zawsze, że choć to ojciec był „tym znanym”, obydwoje rodziców ma utalentowanych. W 1987 roku Joan Lee opublikowała powieść. Napisała również trzy inne książki, które nie doczekały się wydania. Wielbiciele Marvela mogli w latach 90. usłyszeć jej głos jako Miss Forbes i Madame Web w animowanych serialach „Fantastyczna Czwórka” i „Spider-Man”. Pojawiła się również wraz z mężem w epizodycznej roli w filmie „X-Men: Apocalypse” (scenę z ich udziałem możecie obejrzeć poniżej).

[edm]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy