W wieku 94 lat zmarła Rosamunde Pilcher, autorka „Poszukiwaczy muszelek”

8 lutego 2019


Brytyjska pisarka Rosamunde Pilcher, najbardziej znana z powieści „Poszukiwacze muszelek”, zmarła w szpitalu w miejscowości Dundee (Szkocja). Miała 94 lata. Jak poinformował media syn autorki, przyczyną śmierci był udar.

„Aż do Bożego Narodzenia była w świetnej formie, ale po nowym roku zachorowała na zapalenie oskrzeli. Spodziewaliśmy się, że jak zawsze dojdzie do siebie, jednak w niedzielę wieczorem doznała udaru mózgu i nigdy nie odzyskała przytomności” ? wyjawił Robin Pilcher, który ? podobnie jak jego zmarła matka ? również jest pisarzem.

Urodzona na północnym wybrzeżu Kornwalii Rosamunde Pilcher zaczęła pisać w wieku siedmiu lat, a swoje debiutanckie opowiadanie opublikowała jako osiemnastolatka. Pierwsze powieści wydawała pod pseudonimem Jane Fraser. Prawdziwego nazwiska użyła dopiero w 1955 roku. Specjalizowała się w romansach i powieściach obyczajowych kierowanych głównie do kobiet. Sama określała je wyciskaczami łez.

Przełom w karierze nastąpił w 1987 roku, gdy miała 63 lata, za sprawą powieści „Poszukiwacze muszelek”. Historia opowiadała o dojrzałej kobiecie, która odkrywa, że obrazy malowane przed laty przez jej ojca stały się modne i są warte niemałe pieniądze. Książka spędziła 49 tygodni na liście bestsellerów „New York Timesa” i sprzedała się w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy. Została też przeniesiona na ekran telewizyjny, a główną rolę w filmie zagrała Vanessa Redgrave. Później ukazały się następne bestsellery. W połowie lat 90. Pilcher była jedną z najlepiej zarabiających kobiet w Wielkiej Brytanii. Ogromną popularnością cieszyła się w Niemczech, gdzie z inspiracji jej powieściami i opowiadaniami stacja telewizyjna ZDF nakręciła ponad 140 filmów.

W 2000 roku Rosamunde Pilcher przeszła na literacką emeryturę. Dwa lata później została odznaczona oficerskim Orderem Imperium Brytyjskiego. W swej wieloletniej karierze sprzedała ponad 60 milionów książek.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy