W wieku 89 lat zmarł W.E.B. Griffin, popularny autor powieści militarnych

19 lutego 2019


We wtorek 12 lutego zmarł William E. Butterworth III, niezwykle płodny autor powieści militarnych znany na całym świecie pod pseudonimem W.E.B. Griffin. Miał 89 lat.

Zamiłowanie autora do tematyki militarnej nie wzięło się znikąd. W 1946 roku, jako 17-latek, zaciągnął się do amerykańskiej armii. Po odbyciu szkolenia służył w Niemczech jako podoficer w kontrwywiadzie wojskowym. Po zakończeniu służby wrócił do kraju i podjął studia. Naukę przerwał w 1951 roku, gdy został powtórnie powołany do wojska po wybuchu wojny koreańskiej. Początkowo pełnił rolę oficjalnego korespondenta wojennego, później był rzecznikiem prasowym w X Korpusie Armii USA. Po zakończeniu konfliktu w Korei kontynuował pracę w wojsku jako cywil. Być może związałby się z armią na stałe, gdyby nie sukces jego pierwszych trzech powieści. Dzięki temu mógł zająć się pisaniem zawodowo.

William E. Butterworth III był niezwykle płodnym pisarzem. W jego dorobku znajdziemy ponad 250 książek, które sprzedały się w nakładzie ponad 50 milionów egzemplarzy. Najbardziej znany był pod pseudonimem W.E.B. Griffin, którym sygnował 61 epickich powieści wydanych w siedmiu seriach: „Braterstwo broni”, „Korpus”, „Ostatni bohaterowie”, „Więzy honoru”, „Odznaka honoru”, „Prezydencki agent” i „Clandestine Operations”. Własnym nazwiskiem podpisał m.in. dwanaście powieści z serii „M*A*S*H”, które były oficjalną kontynuacją literackiego pierwowzoru serialu. Ponad dwadzieścia tytułów powstało we współpracy z synem, Williamem Butterworthem IV. Publikował również pod trzynastoma innymi pseudonimami. Zaczął ich używać, ponieważ obawiał się, że biblioteki nie przyjmą tylu książek jednego autora.

W swojej twórczości koncentrował się głównie na wojsku, policji, szpiegach i kontrwywiadzie. „Nic nie przynosi mi większego zaszczytu niż żołnierz, weteran czy policjant mówiący mi, że lubi czytać moje książki” ? powiedział.

[am]
fot. archiwum W.E.B. Griffina

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy