W wieku 86 lat zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz

5 lutego 2022

Czwartek 3 lutego zapisze się wielką stratą na kartach polskiej literatury. Zmarła bowiem wtedy nie tylko Maria Nurowska, ale również Jarosław Marek Rymkiewicz. Śmierć cenionego poety i dramaturga potwierdził w sobotę na Facebooku jego syn Wawrzyniec Rymkiewicz.

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 roku jako syn powieściopisarza Władysława Szulca i lekarki Hanny z Baranowskich. Rodzina w połowie lat 40. zmieniła nazwisko Szulc (nawiązujące do ich niemieckiego pochodzenia) na Rymkiewicz, po matce Władysława. Decyzję taką podjęto pod wpływem wojennych przeżyć.

Rymkiewicz twierdził, że kiedy zaczynał pisać wiersze, w literaturze triumfowała awangarda, a przewodził jej Julian Przyboś. On zaś chciał tworzyć poezję, która byłaby dalszym ciągiem polskiej tradycji poetyckiej.

Debiutował w 1954 roku wierszem „Trwoga” opublikowanym w czasopiśmie „Łódź Literacka”. Dwa lata później ukończył polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim. W międzyczasie zaczął drukować w kolejnych tytułach prasowych. Pierwszy tomik wierszy Rymkiewicza – „Konwencje” – ukazał się w 1957 roku. W swej poezji Rymkiewicz próbował realizować program klasycyzmu, odwoływał się do bogactwa form i charakterystycznych treści epoki baroku.

W 1957 roku Rymkiewicz zadebiutował też sztuką „Eurydyka, czyli każdy umiera tak, jak mu wygodniej”. Rozpoczęła ona drugą, dramaturgiczną oś działalności pisarza, którą wyznaczyły później takie dzieła, jak „Król w szafie”, „Dwór nad Narwią” czy „Król Mięsopust”. „Jak współczesność traktuje przeszłość? Jak odgrywa przeszłe znaczenia? I jakie dawne treści potrafi współczesność ożywić? To trzy zasadnicze pytania, trzy wielkie problemy, które Jarosław Marek Rymkiewicz rozważa w formach dramatycznych” – pisał Tomasz Bocheński w przedmowie do wyboru sztuk opublikowanego w 2017 roku nakładem Instytutu Badań Literackich PAN.

Obok poezji i dramaturgii ważnym aspektem twórczości Rymkiewicza była też eseistyka krytycznoliteracka. Skupiał się w niej na polskim romantyzmie oraz życiu i dokonaniach romantyków – Aleksandra Fredry, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza. Temu ostatniemu poświęcił wiele lat badań, próbując wyjaśnić liczne niejasności biograficzne.

Rymkiewicz zajmował się także tłumaczeniem poezji, głównie anglo-amerykańskiej (Williama Szekspira, T.S. Eliota, Ezry Pounda, Wallace’a Stevensa), ale też hiszpańskiej (Federico Garcíi Lorki, Pedra Calderóna de la Barki).

Był laureatem Nagrody Literackiej „Nike” za tom poetycki „Zachód słońca w Milanówku”, Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza za książkę „Wieszanie”, Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „Warszawski Twórca” przyznawanej za całokształt twórczości, ale odmówił jej przyjęcia. Został także odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

[am]
fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Tematy: , ,

Kategoria: newsy