W wieku 73 lat zmarła chorwacka pisarka Dubravka Ugrešić

17 marca 2023

Dubravka Ugrešić, jedna z najwybitniejszych chorwackich pisarek i eseistek, zmarła w piątek w wieku 73 lat. Przyczyna śmierci nie została podana do wiadomości publicznej. Wiadomo jedynie, że autorka „Ministerstwa bólu” i „Kultury kłamstwa” odeszła po krótkiej i ciężkiej chorobie.

Pisarka urodziła się w 1949 roku w Kutinie (Chorwacja). Ukończyła Wydział Filozoficzny w Zagrzebiu, uzyskując dyplom z literatury porównawczej i języka rosyjskiego. Przez 20 lat pracowała w Instytucie Teorii Literatury na zagrzebskim uniwersytecie. Specjalizowała się w literaturze rosyjskiej, w 1988 roku wydała zbiór alternatywnej prozy rosyjskiej.

Wymieniana w ostatnich latach przez bukmacherów jako potencjalna laureatka literackiej Nagrody Nobla, pisarka zajmowała się w swojej twórczości niektórymi z najważniejszych wydarzeń XX wieku, w tym upadkiem muru berlińskiego i rozpadem Jugosławii w latach 90. W rodzimej Chorwacji znana była z krytyki wojen i nacjonalizmu. To ściągnęło zresztą na nią oskarżenia o antypatriotyzm. Ugrešić nazywano narodową „zdrajczynią”, a nawet „czarownicą”.

W 1993 roku z powodów politycznych opuściła kraj. Od 1996 roku mieszkała w Amsterdamie. Tam też zmarła otoczona rodziną i przyjaciółmi. Jej spuścizną ma zająć się specjalnie w tym celu powołana fundacja.

Ugrešić zdobyła wiele nagród za swoje pisarstwo, w tym Międzynarodową Nagrodę Literacką Neustadt, nagrodę Charlesa Veillona i Heinricha Manna, a także czarnogórską nagrodę Grada Teatra Budva „Stefan Mitrov Ljubiša” za całokształt twórczości. Była nominowana do Międzynarodowego Bookera i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.

[am]
fot. World Literature Today/Flickr

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy