banner ad

W wieku 72 lat zmarł autor kryminałów Peter Robinson

10 października 2022

Peter Robinson, twórca serii kryminalnej z inspektorem Banksem, zmarł po krótkiej chorobie w wieku 72 lat. Śmierć pisarza potwierdził jego wydawca.

Urodzony w 1950 roku Peter Robinson wychował się na przedmieściach Leeds, w hrabstwie Yorkshire. Na rodzimym uniwersytecie studiował literaturę, ale po ukończeniu studiów wyemigrował do Kanady, by kontynuować naukę na Uniwersytecie Windsor, gdzie uczyła go Joyce Carol Oates, a potem zrobił doktorat na Uniwersytecie York w Toronto. Ostatecznie spędził w Kanadzie resztę życia, ale rodzinne hrabstwo Yorkshire wciąż darzył dużym sentymentem, tam znajdował się jego drugi tom i tam też, w fikcyjnym mieście Eastvale, osadził akcję większości swoich powieści.

Debiutancką powieść „Gallows View” opublikował w 1987 roku. W niej po raz pierwszy pojawia się inspektor Alan Banks – meloman znany z nietuzinkowych i nie zawsze zgodnych z regulaminem metod pracy. Książka spotkała się z przychylnością czytelników oraz uznaniem krytyków i pisarzy. W Wielkiej Brytanii została nominowana do Nagrody Johna Creaseya, zaś Stowarzyszenie Kanadyjskich Pisarzy przyznało jej nominację do Nagrody Arthura Ellisa, którą Robinson później wielokrotnie w swojej karierze zdobył.

Inspektor Alan Banks stał się sztandarowym bohaterem Robinsona, występując w blisko 30 książkach, które w samej Wielkiej Brytanii rozeszły się w nakładzie 8,75 miliona egzemplarzy. Zostały też przetłumaczone na 19 różnych języków, w tym polski. „Peter był połączeniem wszystkich najlepszych cech swojego detektywa Alana Banksa – był troskliwy, oddany sprawiedliwości, miał dobry gust i całkowicie przyziemny pogląd na świat. Wyróżniał się bardzo cierpkim, ironicznym poczuciem humoru. Był do cna mieszkańcem Yorkshire; wiele z tego, co robił, odbywało się bez fanfar, jak na przykład stypendium dla studentów z literatury angielskiej i kreatywnego pisania, które utworzył na Uniwersytecie w Leeds, gdzie sam uczęszczał” – powiedziała Carolyn Mays, dyrektor zarządzająca w wydawnictwie Hodder & Stoughton.

Jak podkreśliła, Robinson był „niezwykle utalentowanym pisarzem”, który nie ograniczał się jedynie do kryminałów i thrillerów, ale tworzył też literaturę piękną i poezję. „W rzeczywistości był doktorem Robinsonem, miał doktorat literatury, a przebłyski tego widzieliśmy w jego powieściach, a czasem w poezji – jak również jego bardzo eklektycznej miłości do muzyki, którą dzielił z Banksem” – dodała Mays.

Robinson wraz z innymi znanymi autorami kryminałów wziął udział w pracach nad serią dokumentalną „Spisane krwią” – w jednym z odcinków opowiedział o popełnionym w 1965 roku w hrabstwie Yorkshire morderstwie 14-letniej Elsie Frost. W 2016 roku otrzymał Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości.

Według informacji umieszczonej na oficjalnej stronie Robinsona jego śmierć nastąpiła nagle w dniu 4 października.

[am]
fot. seniwati/Flickr

Tematy: , ,

Kategoria: newsy