W Warszawie zostanie otwarty escape room z Witkacym
W Warszawie otwarty zostanie escape room dedykowany życiu i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. Mroczne tajemnice pisarza i malarza będzie można poznawać od 1 października do końca roku.
Pretekstem do stworzenia edukacyjnego escape roomu poświęconego Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi, jednemu z najbardziej kontrowersyjnych artystów dwudziestolecia międzywojennego, było wydanie nowego egzemplarza półrocznika „Witkacy!” oraz 80. rocznica śmierci twórcy, która przypada 18 września 2019 roku. „To, co nam przyświecało to (?) myśl, że gdyby escape roomy istniały w międzywojniu, to Witkiewicz mógłby być ich częstym gościem. Ba! Może nawet tworzyłby scenariusze escape roomów na zamówienie, tak jak tworzył portrety dla przyjaciół” ? mówi Anna Wróblewska, współwłaścicielka Room Escape Warszawa, w wywiadzie udzielonym pismu „Witkacy!”.
W słowach tych nie ma grama przesady. Wprawdzie escape roomy zyskały na popularności dopiero w ostatnich latach, niemniej już na początku zeszłego stulecia zagadki odgrywały znaczącą rolę w życiu kulturalnym Polaków i arystokratycznej bohemy, a osoba i twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza wręcz doskonale pasują do formuły pokoi zagadek. Zaproszenie na swój potajemny ślub pisarz wysłał do dwóch świadków, Augusta Zamoyskiego oraz Tomasza Zana, ale uczynił to w zawoalowanej formie. Treść rozszyfrował tylko Zamoyski i ostatecznie jako jedyny stawił się na uroczystości (Zan błąkał się po okolicy, czekając na dalsze instrukcje). W utworach pisarza niejednokrotnie przewijał się wątek szukania wyjścia, zaś jego ostatnia, niedokończona powieść nosi tytuł nomen omen „Jedyne wyjście”. Również podpisy do obrazów Witkacy lubił szyfrować, zamieszczając w łamigłówkach informacje dotyczące chociażby środków odurzających, którymi wspomagał się podczas tworzenia danego dzieła.
Życie, śmierć i pochówek Witkacego, zwanego czule przez żonę „erotomanem”, można określić mianem „komedii omyłek”. Historię zawiłych, tragicznie zakończonych losów pisarza będzie można poznać, wchodząc do escape roomu „Witkacy ? Piwnica”. Do wzięcia udziału w zabawie nie jest wymagana dobra znajomość życia i twórczości Witkiewicza. Jak zapewnia Anna Wróblewska: „Nasze zagadki oparliśmy o rozpoznawalne motywy z twórczości Witkacego oraz o jego biografię. Proszę się jednak nie stresować ? zabawa polega na tym, że wiedzę i podpowiedzi do rozwiązania zadań gracze znajdują zawsze wewnątrz pokoju, tak że nie trzeba przed przyjściem studiować życia i dorobku autora 'Pożegnania jesieni’ zbyt wnikliwie”.
Co więcej, w wydostaniu się z pułapki pomoże Mistrz Gry, który przez cały czas będzie czuwał nad przebiegiem zabawy. Dzięki kamerom monitorującym każdy etap, będzie naprowadzał grupę na rozwiązanie lub podpowiadał, na które dzieła czy informacje dotyczące tego kontrowersyjnego artysty warto w danym momencie zwrócić szczególną uwagę. Wszystko po to, aby wydostać się z pokoju w planowe 60 minut i poznać intrygujące życie Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Poza ograniczeniem czasowym w escape roomie „Witkacy ? Piwnica” obowiązywać będą także inne uniwersalne dla tego typu rozrywki zasady. W zabawie może wziąć udział od 2 do 5 osób, które podczas przygody muszą się ze sobą aktywnie komunikować ? dzielić odkryciami, spostrzeżeniami, znaleziskami. Spostrzegawczość oraz zdolność logicznego myślenia i łączenia faktów pomogą ułożyć elementy układanki w sensowną całość i odnaleźć klucz do „Jedynego Wyjścia”.
Jak przekonują właściciele, pokój zagadek „Witkacy ? Piwnica” to propozycja dla wielbicieli książek, którzy planują spędzić miło czas w towarzystwie znajomych, ale też dla nauczycieli, którzy chcieliby w nowatorski sposób przekazać wiedzę swoim podopiecznym. Autorzy scenariusza dołożyli ponoć starań, aby uczestnicy gry lekko i przyjemnie, niby mimochodem, przyswajali szczegóły fascynującego, barwnego i nietuzinkowego życia artysty.
Wizyta w escape roomie „Witkacy ? Piwnica” kosztuje od 150 do 180 złotych. Szczegółowe informacje na temat rezerwacji pokoju znaleźć można na stronie Room Escape Warszawa.
[am]
rys. Wikimedia Commons
źródło: Room Escape Warszawa
Kategoria: newsy