banner ad

W Warszawie stanie pomnik René Goscinnego

27 sierpnia 2013

pomnik Goscinnego w Warszawie
25 września 2013 roku w Warszawie odbędzie się uroczyste odsłonięcie pierwszego w Polsce pomnika René Goscinnego, twórcy postaci Mikołajka i Asterixa. Gościem honorowym tego wydarzenia będzie córka autora, Anne Goscinny.

W ciągu niespełna trzydziestoletniej kariery urodzony w Paryżu pisarz i scenarzysta wykreował galerię postaci rozpoznawalnych na całym świecie. Przygody dzielnego Asterixa, który wraz z mieszkańcami niewielkiej wioski położonej na terenie Galii stawia opór najazdom Rzymian, czy perypetie niesfornego Mikołajka oraz jego szkolnych kolegów podbiły serca zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. Do dnia dzisiejszego dzieła Goscinnego wydano w nakładzie 500 milionów egzemplarzy i przetłumaczono na 107 języków.

Jednak to nie liczby zadecydowały o tym, aby w Warszawie miał stanąć pomnik słynnego Francuza. Dla Polaków osoba Goscinnego ma szczególne znaczenie, ponieważ autor urodził się w rodzinie polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia. Jego ojciec Stanisław „Simkha” Goscinny był inżynierem chemikiem z Warszawy, który przeniósł się do Paryża po I wojnie światowej. Matka zaś, Anna Bereśniak-Goscinna, pochodziła z rodziny wydawców z Chodorkowa niedaleko Żytomierza (wtedy obszar II Rzeczpospolitej, obecnie Ukraina), lecz zmuszona była opuścić rodzinne strony w następstwie powtarzających się pogromów.

Idea, aby upamiętnić autora o polskich korzeniach w bardziej namacalny sposób, pojawiła się już w 2009 roku. Podczas wizyty w Ambasadzie Francji w Warszawie Aymar Du Chatenet, francuski wydawca książek o Mikołajku, zasugerował: „Chciałbym w murach tej ambasady powiedzieć, że Polska mogłaby się postarać bardziej przywłaszczyć sobie nie tylko dzieło René Gocinnego, ale także jego samego, jako człowieka, który nosi polskie nazwisko”. Skoro tak, to przywłaszczyliśmy. No bo co w końcu, kurczę blade! Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano na 25 września tego roku w Warszawie.

fot. Hans Peters / Nationaal Archief Fotocollectie Anefo

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy