W Warszawie odsłonięto mural upamiętniający Marka Hłaskę
Na warszawskim Żoliborzu, przy placu Wilsona, zaprezentowano mural z wizerunkiem Marka Hłaski. Pisarz został w ten sposób przypomniany stolicy i jej mieszkańcom w 90. rocznicę urodzin i obchodzony właśnie Rok Hłaski.
Mural ma wysokość czterech pięter i powstał w centrum Starego Żoliborza, na ścianie budynku przy ul. Mickiewicza 27, w którym mieści się Empik. Hłasko był związany z tą dzielnicą – to tam mieszkał, dokładnie przy ul. Mickiewicza 17, a pobliski Marymont stał się bohaterem wielu jego opowiadań.
Inicjatorem powstania muralu jest Fundacja Pamięci Marka Hłaski, założona przez architekta Janusza Dorosiewicza i przedsiębiorcę Marcina Żukowskiego. Obaj panowie są związani z Hłaską od lat, już w 2009 roku wspólnie organizowali obchody 40. rocznicy jego śmierci, zwieńczone odsłonięciem nowego nagrobka pisarza na Powązkach. Teraz postanowili wrócić do Hłaski i wpisać go na trwałe w pamięć i materialną strukturę dzielnicy, z którą był związany.
Mural został symbolicznie odsłonięty w środę, 16 października, w południe. Wraz z odsłonięciem malowidła w salonie Empiku, który znajduje się tuż obok, stworzono specjalną stałą strefę poświęconą twórczości Hłaski (na zdj. poniżej). Czytelnicy mogą tam zapoznać się z dorobkiem pisarza, sięgając zarówno po jego najważniejsze dzieła, jak i literaturę poświęconą jego życiu.
Rok 2024 jest wyjątkowy, bo przypada w nim 90. rocznica urodzin i 55. rocznica śmierci pisarza. Z tej okazji Sejm RP ustanowił go Rokiem Marka Hłaski, dlatego organizowanych jest wiele inicjatyw zachęcających do sięgnięcia po prozę autora „Pięknych dwudziestoletnich”. Mural jest jedną z nich.
[am]
fot. Empik
Kategoria: newsy