W trakcie swej przestępczej działalności Bonnie i Clyde pisali wiersze! Notes z ich twórczością trafi na aukcję

2 marca 2019


Bonnie Parker i Clyde Barrow to duet kryminalistów, który przeszedł do legendy popkultury. Jak się okazuje, niesławna para pisała wiersze o swej przestępczej działalności i życiu na krawędzi. Notes, w którym znalazły się próbki ich twórczości, zostanie wystawiony na początku maja na aukcję.

W swym krótkim, acz intensywnym życiu Bonnie i Clyde dorobili się długiej listy przestępstw, która obejmowała morderstwa, kradzieże i porwania, od Teksasu do Missouri, od Arkansas po Oklahomę. Zaskarbili sobie jednak serca milionów ludzi, którzy z zaciekawieniem śledzili ich poczynania na łamach gazet. Wiele osób widziało coś romantycznego w tym, że para kochanków ucieka przed władzami i w końcu ginie pod gradem kul w policyjnej zasadzce. Status legendy utwierdził film o ich losach z 1967 roku, w którym zagrali Faye Dunaway i Warren Beatty.

O tym, że Bonnie pisała wiersze, wiadomo od dawna. W liceum była wzorową uczennicą, wygrała nawet krajowy konkurs w sztuce pisania. Krótko po śmierci pary matka Bonnie i siostra Clyde’a z pomocą reportera opublikowały książkę im poświęconą. Znalazł się w niej przedruk wiersza „The Story of Bonnie and Clyde” (z ang. „Historia Bonnie i Clyde’a”), który Bonnie napisała i wręczyła swojej rodzicielce podczas ostatniego spotkania. „Wrócą za dwa tygodnie, obiecali, ale za dwa tygodnie byli już martwi” ? wspominała pani Parker. Teraz dowiadujemy się, że poezję próbował pisać również Clyde, a dowodem tego jest notatnik znajdujący się od 85 lat w posiadaniu rodziny przestępcy.

Notatnik wykonano z zielonej imitacji skóry. W rzeczywistości jest terminarzem na 1933 rok, którego pierwotnym właścicielem był prawdopodobnie zapalony gracz w golfa, może nawet zawodowiec. Najwyraźniej wyrzucił terminarz, a Bonnie i Clyde znaleźli go i wykorzystali do zapisywania swojej poezji. Strofy wierszy służyły im do dokumentowania i snucia przemyśleń na temat własnych czynów. To w tym notatniku Bonnie umieściła swój najsłynniejszy, przywołany już wyżej 16-zwrotkowy wiersz. Zaczyna się on od słów: „Czytałeś historię 'Jesse James’, / o tym, jak żył i zmarł. / Jeśli wciąż masz ochotę / na czytania trochę, / oto historia 'Bonnie i Clyde'”. Tekst zapisano na stronach w terminarzu z datami od 17 marca do 25 marca. Kartki już dawno temu zostały wyrwane, być może zrobiła to Bonnie, wręczając je matce podczas ostatniego spotkania. Od tego czasu leżały w osobnej kopercie z napisem „Bonnie i Clyde. Napisane przez Bonnie”.

Fragment wiersza Bonnie.

Ale to nie jedyna próbka poetycka pochodząca z notatnika. Specjalistów najbardziej zainteresowały wiersze, które prawdopodobnie napisał Clyde. Do tej pory nie mówiono bowiem o jego zapędach literackich. Dziś oczywiście trudno mieć stuprocentową pewność, czy to on je napisał, ponieważ istnieje niewiele próbek jego pisma. Matka Bonnie i siostra Clyde’a otrzymywały niegdyś niezliczone wiadomości i listy od pary i przed lady bez wahania zidentyfikowały charakter pisma Clyde’a. Również treść stanowi niejako potwierdzenie, kto jest autorem, ponieważ Clyde traktuje swój utwór jako odpowiedź na wiersz Bonnie: „Bonnie napisała właśnie wiersz / Historię Bonnie i Clyde’a, więc / też spróbuję swoich sił w poezji / z nią jadącą u mego boku”.

Niewykształconemu Clyde’owi pisanie nie przychodziło tak łatwo, jak jego ukochanej. Wiersze, które pozostawił, są pełne błędów ortograficznych i gangsterskiego żargonu, który Amerykanom w czasach Wielkiego Kryzysu zaszczepiły kino, radio i groszowe powieści: „Nie chcemy skrzywdzić nji kogo / ale musimy Kraść żeby jeść. / A jeśli strzelamy by / żyć, to tak / to musi być”. Wiersze dowodzą, że bandyci zdawali sobie sprawę z niepewnego charakteru życia na krawędzi. Bonnie przyznaje, że nie mogą zignorować faktu, iż „śmierć jest zapłatą za grzech”. „Pewnego dnia skończą razem, / pogrzebią ich obok siebie, / dla niewielu to będzie zmartwienie, / dla prawa ukojenie, / ale to śmierć poniosą Bonnie i Clyde” ? pisze w swoim wierszu, przewidując ich smutny koniec.

Fragment wiersza Clyde’a.

Po śmierci przestępczej pary notes trafił do rodziny Clyde’a, a konkretnie do jego starszej siostry Nell May Barrow, a później odziedziczył go jej syn, który postanowił wystawić go teraz na sprzedaż. Licytacja odbędzie się w Dallas podczas aukcji pamiątek w dniach 4-5 maja. Eksperci szacują wartość notesu na ponad 15 tysięcy dolarów. Licytacja może jednak przynieść zaskoczenie. Pamiątki, które pozostawił po sobie słynny duet, są bowiem w cenie. Rewolwery posiadane przez nich w chwili śmierci sprzedano we wrześniu 2012 roku za 240 000 i 264 000 dolarów. Zegarek kieszonkowy Clyde’a osiągnął wartość 36 000 dolarów, a za kosmetyczkę Bonnie ktoś był gotów zapłacić 24 600 dolarów.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy