W Rybniku wybierają najlepszą biografię minionego roku. Ogłoszono nominowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

3 lipca 2024

Kapituła Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” wyłoniła pięć książek, które powalczą o miano najlepszej biografii 2023 roku. Zwycięski tytuł poznamy w październiku. Jego autor lub autorka otrzyma okolicznościową statuetkę i 50 tysięcy złotych.

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną w języku polskim w roku ubiegłym. Spośród 45 tytułów zakwalifikowanych do konkursu kapituła najpierw wybrała 15, a ostatecznie do finału nominowano 5 książek.

O tytuł najlepszej biografii 2023 roku powalczą:

  • Beata Dżon, Michał Olszewski „Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Gunthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz”, wyd. Czarne,
  • Aleksander Kaczorowski „Babel. Człowiek bez losu”, wyd. Czarne,
  • Dorota Karaś, Marek Sterlingow „Urban. Biografia”, wyd. Znak,
  • Anna Kaszuba-Dębska „Przybyszewska/Pająkówna. Głuchy krzyk. Portret podwójny”, wyd. Marginesy,
  • Rafał Księżyk „Śnialnia. Śląski underground”, Wydawnictwo Literackie.

„Jeśli ktoś mnie pyta, czy biografie są aktualne, odpowiadam, że tegoroczne nominacje są tego najlepszym dowodem. Biografia Babla Kaczorowskiego wiele tłumaczy jeśli nie rozumiemy, skąd bierze się rosyjska agresja, Niethammera – jak budzi się zło w zwykłych ludziach. Jedna i druga książka są niezwykle aktualne w kontekście tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Podwójna biografia Pająkówny i Przybyszewskiej przywraca głos ofiarom przemocy, a 'Urban’ to historia Polski ostatnich prawie stu lat, a szczególnie PRL-u, z którego długo się nie wyzwolimy. No i 'Śnialnia’ – dowód, że w każdych czasach ludzie szukają miejsc, w których można się schronić. I im się to udaje” – komentuje Aleksandra Klich-Siewiorek, dyrektorka rybnickiej biblioteki, która pełni również funkcję sekretarz i jurorki nagrody.

Laureata lub laureatkę tegorocznej edycji „Juliusza” poznamy 12 października podczas gali w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Konkurs jest częścią Rybnickich Dni Literatury, a towarzyszą mu wystawy, spektakle teatralne, spotkania z pisarzami oraz warsztaty.

Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” po raz pierwszy wręczono w 2016 roku, ale najlepsze biografie wybiera się w niej od 2019 roku, kiedy to nastąpiła zmiana formuły. Do tej pory laureatami byli m.in. Aleksander Kaczorowski za książkę „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, Agnieszka Dauksza za „Jaremiankę. Biografię” oraz Wojciech Orliński, autor książki „Kopernik. Rewolucje”.

W tym roku laureata wskaże kapituła w składzie: Anna Arno, Bernadetta Darska, Agata Passent, Ewa Niewiadomska, Tadeusz Sławek, Zbigniew Kadłubek (przewodniczący) i Aleksandra Klich-Siewiorek.

[am]
fot. Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz”

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy