W Rosji powstanie park tematyczny inspirowany wierszami i bajkami Puszkina

20 stycznia 2020


W rejonie Petersburga (Rosja) powstanie park rozrywki inspirowany wierszami i bajkami Aleksandra Puszkina. Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialna będzie holenderska firma Jora Vision, która przedstawiła już plan i projekt koncepcyjny parku. Uroczyste otwarcie zapowiedziano na 2023 rok.

Puszkin uważany jest przez wielu za największego rosyjskiego poetę wszech czasów i protoplastę współczesnej literatury rosyjskiej. Jego utwory inspirują czytelników już od 200 lat. Park ma nazywać się Łukomorje, tak jak wyimaginowana kraina, o której Puszkin wspominał w baśniowym poemacie „Rusłan i Ludmiła” (w oryginale druga strofa zaczyna się od słów: „Jest nad Łukomorje dąb zielony…”, w polskim przekładzie nazwę „Łukomorje” Julian Tuwim zastąpił „zatoką”).

W parku znajdą się atrakcje, które mają przybliżyć wiersze i bajki pisarza w sposób nowoczesny, wciągający, a przy tym odnoszący się do rosyjskich tradycji. Przedstawione plany obejmują teren kryty o powierzchni około 17 tysięcy metrów kwadratowych, który czynny będzie przez cały rok i podzielony zostanie na trzy główne strefy. Każda oferować ma inną scenerię opartą na fantastycznym miejscu opisanym przez Puszkina. Będzie to miasto, port i pałac.

Ponadto na terenie zewnętrznym o powierzchni 2 hektarów znajdą się kolejne trzy strefy: jarmarkę (rosyjski jarmark) jezioro łabędzie i magiczny bajkowy las. Planowane są także wciągające doświadczenia oparte na życiu Puszkina oraz dwie interaktywne przejażdżki typu Dark Ride. Warto wspomnieć, że te ostatnie są specjalnością Jora Vision. W ubiegłym roku firma otrzymała nagrodę Thea za stworzenie dla Śląskiego Wesołego Miasteczka Legendia przejażdżki na podstawie legendy o Bazyliszku.

Park tematyczny inspirowany twórczością Puszkina powstanie na zlecenie firmy Svetoch LLC, która ma siedzibę w petersburskim mieście Puszkin. Pani Gołowierowa, prezeska firmy, z sukcesami prowadzi już Hotel Natali, nazwany na cześć żony Aleksandra Puszkina i urządzony w stylu z epoki pisarza. Do stworzenia parku rozrywki kobieta przygotowywała się już od lat ? ukoronowaniem poczynionych zabiegów jest podpisanie umowy z Jora Vision.

„Jesteśmy bardzo dumni z tego, że możemy utorować parkom rozrywki nowe sposoby ożywienia lokalnych historii. Uwielbiamy wyjątkowe i ważne historie, dlatego cieszymy się, że możemy wykorzystać nasze umiejętności, aby przedstawić te lokalne historie publiczności, która nie jest jeszcze zbyt dobrze zaznajomiona z taką koncepcją parków rozrywki i atrakcji” ? powiedział Jan Maarten de Raad, dyrektor generalny Jora Vision.

Park Łukomorje oparty na twórczości Puszkina ma zostać otwarty dla publiczności w 2023 roku.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy