W Pradze wybudowano literacki sterowiec

15 grudnia 2016

literacki-sterowiec-praga1
Tak powinno wyglądać wymarzone miejsce do czytania książek i rozmów na ich temat? W stolicy Czech, pomiędzy dwoma budynkami Centrum Sztuki Współczesnej DOX, wybudowano sterowiec, w którym mają się odbywać imprezy literackie.

Sterowiec został wykonany z drewna i stali, mierzy 42 metry długości i dziesięć metrów szerokości. Ma on pełnić rolę czytelni, ale także miejsca, w którym odbywać się będą spotkania i dyskusje literackie związane z aktualną tematyką wystaw w DOX.

literacki-sterowiec-praga2

Fakt, że jest to właśnie sterowiec, jest bardzo znaczący. Pierwsze zeppeliny były jednymi z najlepszych tworów swojej epoki, czasów optymizmu wynikającego między innymi z dużej ilości istotnych osiągnięć technologicznych. Sterowiec, również dzięki swym monumentalnym rozmiarom i dostojnym kształtom, stał się symbolem odwiecznego marzenia ludzi o lataniu, marzenia-utopii, które mogło zostać spełnione tylko przy pomocy maszyn. Stąd nazwa sterowca, Guliwer, pochodząca od bohatera jednej z najsłynniejszych powieści utopijnych.

literacki-sterowiec-praga3

Budowla została zaprojektowana przez światowej sławy architekta, Martina Rajniša, którego trzy lata temu, do realizacji projektu będącego spełnieniem „marzeń 12-letnich chłopców”, zaprosił dyrektor DOX, Leoš Válka. „Pomysł, by poważną, surową i nowoczesną, betonowo-szklaną architekturę Centrum DOX zaatakować 'pasożytniczą’ strukturą, był w mojej głowie już od kilku lat. Na początku marzyłem o absurdalnie fascynującym organicznym kształcie, który kontrastowałby z obecną architekturą Centrum DOX” ? powiedział Leoš Válka, dyrektor DOX.

literacki-sterowiec-praga4

Pierwszego dnia, podczas otwarcia sterowca, czeski pisarz Patrik Ouředník (autor m.in. książki „Europeana: zwięzła historia XX wieku”) oraz irańska pisarka Azar Nafisi odczytali w nim fragmenty powieści „Podróże Guliwera” Jonathana Swifta.

literacki-sterowiec-praga5

[aw]
fot. 1-2, 4-5: Jan Slavík / DOX, fot. 3: Petr Králík

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy