W Polsce powstanie Dolina Muminków. Będzie to trzecie takie miejsce na świecie, po Finlandii i Japonii

27 listopada 2019


Polska będzie miała swoją Dolinę Muminków! Prace nad odtworzeniem magicznej krainy zrodzonej z wyobraźni Tove Jansson rozpoczęły się w miejscowości Borowice w województwie dolnośląskim. Będzie to trzecie takie miejsce na świecie, po Finlandii i Japonii.

To nie przypadek, że właśnie w Borowicach niedaleko Karpacza powstanie Dolina Muminków. Mieści się tam bowiem lapońska wioska Kalevala. Inspiracją do stworzenia tego projektu była fascynacja Europą Północną, a w szczególności fińską Laponią. Dlatego znajdziemy tam oryginalne fińskie sauny, chaty z grillami, noc możemy spędzić w namiotach lavvu, zasmakować tradycyjnych potraw i wykąpać się w beczkach.

W Kalevali już stoi jeden Domek Muminka ? charakterystyczna, okrągła chatka w niebieskim kolorze. Wykonał go własnoręcznie Matti Kivijarvi z Finlandii. Budynek jest w pełni funkcjonalny i mogą w nim spędzać noc rodzice z dziećmi. Na wyposażeniu jest m.in. muminkowa ceramika i inne gadżety.

Na jednym domku jednak się nie skończy! Twórcy Kalevali poinformowali właśnie, że na terenie wioski powstanie Dolina Muminków. „To będzie takie trzecie miejsce na świecie. Po Finlandii i Japonii. Jesteśmy dumni, że Dolina Muminków zagości przy Kalevali” ? piszą na swoim profilu na Facebooku. Planowane zakończenie prac zależy od inwestora. Wstępnie termin wyznaczono na koniec 2021 roku.

Miłośników Muminków nie powinno dziwić, że to właśnie Polskę spotyka takie wyróżnienie i będziemy trzecim krajem na świecie, który może pochwalić się własną Doliną Muminków. Przypomnijmy, że to właśnie w polskim studiu Se-ma-for powstał na przełomie lat 70. i 80. znakomity serial animowany o Muminkach, który wyświetlano w wielu krajach na świecie. Również książki Tove Jansson o uroczych białych trollach cieszą się u nas niesłabnącą popularnością.

To będzie takie trzecie miejsce na świecie??🇫🇮 Po Finlandii i Japonii. Jesteśmy dumni, że Dolina Muminków zagości przy…

Opublikowany przez Kalevala Środa, 27 listopada 2019

[am]
fot. Finmiki/Pixabay

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy