W Ostrołęce chcą nazwać aleje w parku miejskim na cześć nieżyjących polskich twórców komiksowych

19 listopada 2021

Już wkrótce główne aleje w parku miejskim w Ostrołęce mogą zyskać nazwy na cześć nieżyjących polskich twórców komiksowych. Propozycję taką – złożoną przez dwóch mieszkańców miasta – radni rozpatrzą na najbliższej sesji zaplanowanej na 25 listopada.

Park miejski w Ostrołęce nosi imię dr. Wiktora Stańskiego, zasłużonego miejscowego lekarza i społecznika, ale żadna z biegnących po nim alejek nie posiada obecnie nazwy. Takie oznaczenie dróg wewnętrznych ułatwiłoby orientację w przestrzeni, dlatego dwóch mieszkańców miasta, Stanisław Orłowski i Tomasz Samsel, złożyło projekt, by w nazewnictwie odnieść się do popularnej dziedziny sztuki i rozrywki, jaką jest komiks.

Jako patronów najbardziej reprezentatywnych alei wnioskodawcy wskazali nieżyjących już twórców polskiego komiksu: Henryka Jerzego Chmielewskiego zwanego też „Papciem Chmielem”, Janusza Christę, Szarlotę Pawel, Jerzego Wróblewskiego, Mieczysława Wiśniewskiego, Tadeusza Raczkiewicza, Mariana Walentynowicza, Bohdana Butenkę, Bogusława Polcha i Szymona Kobylińskiego. Natomiast skwer, który mieści się w centralnej części parku na rozwidleniu alei, miałaby uhonorować całe środowisko komiksowe w Polsce i nosić nazwę Skwer Polskiego Komiksu.

„Realizacja przedłożonej inicjatywy może przyczynić się do uatrakcyjnienia wizerunku naszego miasta nie tylko w regionie, ale także w perspektywie całego kraju. Tak spersonalizowane nazewnictwo alei parkowych z pewnością zwróci uwagę licznego i wciąż rozwijającego się polskiego środowiska komiksowego, na które składają się zarówno twórcy, jak i czytelnicy” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

„Tego typu miejscowego uhonorowania polskich autorów historii rysunkowych nie podjęła się do tej pory żadna miejscowość w Polsce, dzięki czemu drogi wewnętrzne w ostrołęckim parku zyskają prawdziwie oryginalny i budzący zainteresowanie charakter. Taka okoliczność może sprawić, że parkowe aleje i skwer staną się rozpoznawalnym i wartym odwiedzenia punktem na mapie naszego miasta, a tym samym wzrosną walory turystyczne Ostrołęki” – dodano.

Głosowanie w sprawie uchwały będzie miało miejsce podczas najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się 25 listopada. Poniżej możecie zobaczyć proponowane przez wnioskodawców rozmieszczenie alei.

[am]
fot. Google Street View, BIP Urzędu Miasta Ostrołęki

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy