W nowym albumie Lucky Luke będzie walczył z rasizmem na Głębokim Południu

18 czerwca 2020

Najnowsza odsłona popularnej serii komiksowej o przygodach kowboja Lucky Luke’a będzie się koncentrować na problemie rasizmu na Głębokim Południu USA, a dużą rolę odegrają w albumie czarnoskórzy Amerykanie.

Kowboj-samotnik Lucky Luke narodził się w 1946 roku. Jego twórcą był belgijski rysownik Morris. Przez wiele lat współpracował przy serii z francuskim scenarzystą i pisarzem René Goscinnym. Potem serię zaczęli tworzyć również inni artyści komiksowi. Dotychczas powstały 82 tomy regularnej serii i kilka albumów pobocznych. Z czasem autorzy zaczęli eksperymentować z fabułą i formą, dzięki czemu Lucky Luke wybrał się m.in. do Paryża, a w specjalnym wydawnictwie spoza regularnego cyklu przedstawiono nawet opowieść o nim w bardziej realistycznej formie. Teraz przyszedł czas na kolejną nowość.

„Opowieści o Lucky Luke’u rozgrywają się w okolicach wojny secesyjnej, niemniej Afroamerykanie nigdy nie są pokazywani w albumach, a jeśli już, to w marginalnej roli” ? mówi Jul, który napisał scenariusze dwóch poprzednich albumów z serii: „Ziemi obiecanej” i „Kowboja w Paryżu”.

Jul ? scenarzysta komiksu.

Nowy tom, „Un cow-boy dans le coton” (z fr. „Kowboj w bawełnie”), ma to zmienić. Lucky Luke odziedziczy plantację bawełny w Luizjanie. Biali plantatorzy przywitają go jak jednego ze swoich. Ale bohater szybko zda sobie sprawę, że będzie musiał zmierzyć się z najbardziej wpływowymi ludźmi w regionie i segregacją rasową. Pojawi się więc oczywiście Ku Klux Klan. W walce o sprawiedliwość dzielny kowboj znajdzie nieoczywistych sprzymierzeńców w postaci Daltonów. Pomogą mu też Cajunowie, francuskojęzyczni mieszkańcy Luizjany, którzy byli pozbawieni prawa do nabywania ziemi na południu USA.

Jak w wielu poprzednich albumach serii, w komiksie pojawi się też autentyczna postać. To widoczny na poniższej okładce obok Lucky Luke’a niejaki Bass Reeves ? pierwszy czarnoskóry zastępca szeryfa na zachód od Missisipi. Miał opinię znakomitego rewolwerowca i w czasie swojej kariery doprowadził do aresztowania ponad trzech tysięcy przestępców.

Premiera nowego albumu na rynku francuskim zaplanowana jest na 23 października. Jul zapewnia, że pomysł na fabułę narodził się na długo przed śmiercią George’a Floyda i falą protestów, która przetoczyła się przez Stany Zjednoczone w ostatnim czasie. Komiks na pewno będziemy mogli przeczytać również w Polsce. Podobnie jak poprzednie tomy serii, „Kowboj w bawełnie” ukaże się nakładem Wydawnictwa Egmont. Data polskiej premiery nie jest jeszcze znana.

[kch,am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy