W nowej tajwańskiej księgarni panują ciemności. Światło pada jedynie na książki

6 sierpnia 2018


Otwarta niedawno nowa tajwańska księgarnia znalazła interesujący sposób, aby podkreślić wartość każdej publikacji znajdującej się w jej ofercie. Na terenie sklepu panują niemal całkowite ciemności, zaś światło pada jedynie na okładki książek i stoliki, przy których można je przeglądać.

Większość księgarni, do których wchodzimy, może przytłoczyć nas ofertą. W czasach nadprodukcji stoły i półki uginają się od książek, a częstokroć dochodzą do tego przeróżne gadżety, które przy okazji próbuje się sprzedać miłośnikom literatury. Mieszcząca się w Kaohsiung w południowo-zachodnim Tajwanie nowa księgarnia Wu Guan Books postawiła na intymny kontakt czytelnika z książką.

We wnętrzu sklepu o powierzchni 185 metrów kwadratowych panują ciemności. Lampki podświetlają jedynie okładki książek, przez co można odnieść wrażenie, że woluminy lewitują w powietrzu. Wszystkie tytuły podświetlane są osobno, przez co w ofercie znalazło się jedynie około 300 pozycji, ale każda jest dla właścicieli równie ważna. Podłogi pokryto dywanami, które pochłaniają odgłosy kroków. Dzięki temu mamy zapomnieć o tym, że w księgarni mogą przebywać również inne osoby. Jesteśmy tylko my i książki przed nami.

Według księgarzy taka aranżacja ma wiele zalet: czytelnicy skupiają się na literaturze, a na dodatek wszyscy mogą czuć się swobodnie, ponieważ nikt nie zagląda nikomu przez ramię. Jest to o tyle istotne, że w ofercie książnicy obok klasyków i autorskiego wyboru tytułów znajduje się dział „nic nie jest zakazane”, czyli wybór kontrowersyjnych książek, które niegdyś z różnych powodów były zakazane, jak „120 dni Sodomy” markiza de Sade.

Z uwagi na panujące w księgarni ciemności wprowadzono pewne restrykcje. Wstęp mają wyłącznie osoby powyżej 18 roku życia, nie można wprowadzać zwierząt, zabronione jest korzystanie z latarki i lampy błyskowej w telefonie lub aparacie fotograficznym. Jeśli ktoś chce przejrzeć interesującą książkę, może to zrobić przy jednym ze stolików, gdzie pomyślano o delikatnym oświetleniu. Obiekt jest monitorowany, aby uchronić klientów (ale też właścicieli sklepu) przed ewentualnymi kradzieżami.

Za projekt księgarni odpowiada firma architektoniczna Chu Chih-Kang.

[am]
fot. Wu Guan Books, fot. ostatnia: Rachel S.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy