W niedzielę odbył się pogrzeb Güntera Grassa. Mowę pogrzebową wygłosił John Irving

12 maja 2015

pogrzeb-grassa-1
W niedzielę, 10 maja, odbył się pogrzeb wielkiego niemieckiego pisarza, literackiego noblisty, Güntera Grassa. Uroczystość miała miejsce w jego rodzinnym mieście, Lubece, i zgromadziła około dziewięciuset przyjaciół, członków rodziny i wielbicieli jego twórczości.

Uroczystość żałobna odbyła się w lubeckim teatrze. Wśród zgromadzonych byli między innymi prezydent Niemiec Joachim Gauck wraz z wieloma innymi politykami. Licznie przybyli pisarze, dziennikarze, artyści.

Mowę pogrzebową wygłosił John Irving, przyjaciel Grassa. Mówił między innymi: „W 1920 Joseph Conrad napisał nową przedmowę do 'Tajnego agenta’. Conrad pisał: 'Miałem zawsze skłonność do usprawiedliwiania swych czynów. Nie do ich obrony: do usprawiedliwiania. Nie upieram się że mam słuszność, tylko po prostu tłumaczę, iż na dnie moich porywów nie było ani złośliwych intencyj, ani ukrytej pogardy dla wrodzonej ludziom wrażliwości1’. Mogę sobie wyobrazić Güntera mówiącego te słowa. (?) W 'Przy obieraniu cebuli’ Günter nazywa siebie 'dzieckiem wojny ciężko poparzonym i dlatego nieubłaganie dostosowanym do sprzeczności’. W ostatnim liście do mnie, na który nie odpowiedziałem wystarczająco szybko, Günter powtórzył swą autobiografię w ostatnim akapicie: 'Świat po raz kolejny jest niezbalansowany, co przywodzi mi na myśl mroczne wspomnienia dziecka spalonego przez wojnę'”. Irving skończył nawiązując do „Blaszanego bębenka”: „Oto co mówi Oskar: 'Był sobie kiedyś handlarz zabawek, który nazywał się Markus i zabrał ze sobą wszystkie zabawki świata2’. Wiem, jak się czuł Oskar. Günter Grass był takim handlarzem zabawek. Teraz nas opuścił i zabrał wszystkie zabawki świata”.

pogrzeb-grassa-2
_
Przypisy:
1 tłum. za Anielą Zagórską (Joseph Conrad „Tajny agent”, Instytut Wydawniczy „Biblioteka Polska”, Warszawa, 1939).
2 tłum. za Sławomirem Błautem i Joanną Konopacką (Günter Grass „Blaszany bębenek”, Polnord-Oskar, Gdańsk 2000).

[aw]
źródło: Süddeutsche Zeitung, DW

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy