W Moskwie stanie pomnik Sołżenicyna

11 lipca 2016

pomnik-solzenicyna-moskwa
Z okazji stulecia urodzin autora „Archipelagu Gułag”, które przypada na 2018 rok, władze Rosji ustanowiły, że będzie to Rok Sołżenicyna. W Moskwie stanie pomnik pisarza. Są również plany otwarcia muzeum poświęconego jego twórczości.

5 lipca Komitet Organizacyjny Roku Sołżenicyna ogłosił, że w centrum Moskwy na ulicy nazwanej imieniem pisarza, pomiędzy budynkami z numerami 11 i 13, zostanie odsłonięty jego pomnik. Rozpoczęto również szereg działań mających doprowadzić do powstania muzeum Sołżenicyna. Miałoby ono mieścić się przy ulicy Twerskiej, która jest główną arterią stolicy Rosji.

„Aleksandr nigdy nie otrzymał propiski1 na pobyt w Moskwie. W rzeczywistości miał zakaz mieszkania w stolicy. Mimo to, zanim zostaliśmy wygnani, mieszkaliśmy przy ulicy Twerskiej, tam tez urodził się nasz syn. W tym mieszkaniu jest kilka znaczących pamiątek po Aleksandrze. To miejsce zasługuje na to, by stać się muzeum w hołdzie dla niego” ? powiedziała wdowa po pisarzu, Natalia Sołżenicyna.

Stulecie urodzin autora „Archipelagu Gułag” będzie obchodzone na całym świecie. W Berlinie, Londynie i Paryżu planowane są wystawy jego rękopisów. Część mieszkańców małego miasteczka Cavendish (Vermont, USA), gdzie Sołżenicyn żył na wygnaniu, również chciałaby mieć jego muzeum. Na ten cel zaproponowano zaaranżować jeden z pustych kościołów. „Pomysł jest świetny, ale to może potrwać kilka lat ze względu na fakt, że stan ten jest dość biedny, a miasteczko ma tylko 1300 mieszkańców” ? dodała wdowa po pisarzu.

Pierwsze muzeum poświęcone Sołżenicynowi otwarto w czerwcu 2015 roku w Kisłowodzku w Rosji.

_
Przypisy:
1 Pozwolenie na pobyt wydawane w czasach sowieckich w celu kontroli migracji.

[aw]
fot. Evstafiev/Wikimedia Commons
źródło: RBTH

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy