W miejscu spoczynku Williama Blake’a postawiono nagrobek

21 sierpnia 2018


W 191. rocznicę śmierci Williama Blake’a w dokładnym miejscu spoczynku tego angielskiego poety, malarza i mistyka zbudowano upamiętniający go nagrobek.

William Blake zmarł w zapomnieniu 12 sierpnia 1827 roku, a jego ciało zostało złożone w nieoznakowanym grobie na cmentarzu Bunhill Fields w Londynie. W zapiskach cmentarnych znajdowały się jednak namiary tego miejsca: „wschód & zachód 77” oraz „północ & południe 32”. Problem polegał na tym, że nie było prostego sposobu dokładnej identyfikacji tych współrzędnych na ziemi.

W 1911 roku jeden z biografów Blake’a, Herbert Jenkins, po długich badaniach jako pierwszy zdołał ustalić lokalizację miejsca pochówku. Kilkanaście lat później dokonali tego ponownie inni znawcy twórczości poety. 12 sierpnia 1927 roku, czyli w setną rocznicę śmierci Blake’a, wzniesiono nawet w tym miejscu płytę upamiętniającą. Niestety w 1965 roku została ona przesunięta bliżej grobu Daniela Defoe. Na zabytkowym cmentarzu dokonano radykalnych prac porządkowych ? wiele starych nagrobków usunięto, aby posiać trawnik. Ustalenie, gdzie leżą szczątki poety, stało się praktycznie niemożliwe, ponieważ zniknęło wiele ważnych punktów odniesienia. Miłośnicy literatury zostawiali więc kwiaty i znicze pod płytą pamiątkową w pobliżu grobu autora „Przypadków Robinsona Crusoe”. Dopiero w 2006 roku, po przeanalizowaniu stosów dokumentów, relacji i zdjęć dwójce badaczy amatorów, Luisowi i Carol Garrido, udało się wskazać, gdzie dokładnie pochowano Williama Blake’a. Okazało się, że miejsce to znajdowało się dwadzieścia metrów od wspomnianej płyty pamiątkowej.

Towarzystwo Williama Blake’a zorganizowało zbiórkę funduszy, aby postawić poecie nagrobek. „To ważne, byśmy doceniali tych, którzy wnieśli wkład w nasze dziedzictwo kulturowe, a żaden twórczy geniusz nie wpłynął na ludzi w tak niezwykłym stopniu, jak William Blake. A jednak prawie dwa stulecia po jego śmierci grób Blake?a pozostawał nieoznaczony. Ludzie przechodzili tędy nieświadomie, rzucając śmieci i myśląc o innych sprawach. W końcu miejsce to zostanie właściwie oznaczone dla przyszłych pokoleń” ? powiedział Nick Duncan, członek zarządu Towarzystwa.

12 sierpnia, w 191. rocznicę śmierci Williama Blake’a, na dawnym cmentarzu Bunhill Fields dokonano uroczystego odsłonięcia grobu poety. Płyta nagrobna została wyrzeźbiona z wapienia portlandzkiego i zawiera cytat z twórczości Blake’a. Tego dnia na nagrobku poety zapalono 191 świec. W wydarzeniu wzięło udział wielu znanych artystów, m.in. pisarz Phillip Pullman i wokalista Iron Maiden, Bruce Dickinson. Przemowy muzyka możecie posłuchać poniżej.

[aw,am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy