W Łodzi uruchomiono pierwszą w Polsce samoobsługową bibliotekę. Nazywa się Szuflandia i można z niej wypożyczać książki całodobowo

17 lipca 2020

Na rynku łódzkiej Manufaktury stanęła pierwsza w Polsce samoobsługowa biblioteka. Automatyczna wypożyczalnia nosi nazwę Szuflandia. Można z niej korzystać całodobowo, wystarczy posiadać wyrobioną kartę biblioteczną.

Szuflandia zawdzięcza oczywiście swoją nazwę filmowi „Kingsajz”, ponieważ zestaw szuflad na książki przypomina nieco katalog biblioteczny, w którym mieszkali bohaterowie komedii Juliusza Machulskiego. Wypożyczalnia została od podstaw zaprojektowana przez zespół Biblioteki Miejskiej w Łodzi we współpracy z firmą Arfido. Podobne maszyny funkcjonują już z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych czy krajach azjatyckich. W Polsce do tej pory niektóre biblioteki uruchamiały książkomaty, czyli automaty służące do wypożyczania i zwrotu książek. Interesujący nas tytuł trzeba jednak było wcześniej zamówić u bibliotekarza. Szuflandia jest natomiast samoobsługowa.

„Nasza wypożyczalnia to polski prototyp, zależało nam na dotarciu do jeszcze szerszej grupy odbiorców. Szuflandia jest dostępna 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Nie ogranicza nas czas, jak również ewentualnie pojawiające się obostrzenia związane z pandemią” ? mówi dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi Paweł Braun.

W skrytkach Szuflandii dostępnych jest prawie 100 nowości wydawniczych. Znajdziemy w niej kryminały, biografie i reportaże, poradniki oraz książki obcojęzyczne, dostępna jest także szeroka oferta tytułów dla dzieci. Aby wypożyczyć książkę wystarczy posiadać łódzką kartę biblioteczną zwaną Fiszką, która jest niezbędna do otwarcia skrytki. Kartę można wyrobić bezpłatnie w każdej bibliotece w mieście.

Szuflandia wyposażona jest w zamykane schowki, ekran dotykowy oraz czytnik kart bibliotecznych. Wystarczy więc zeskanować Fiszkę, wybrać tytuł i podać numer skrytki, w której znajduje się interesująca nas książka. Zasady korzystania z automatycznej wypożyczalni są takie same jak w przypadku stacjonarnych bibliotek: korzystanie ze zbiorów jest bezpłatne, a książkę należy zwrócić w Szuflandii w ciągu 30 dni.

Wypożyczalnia stoi w zadaszonym przejściu przy rynku Manufaktury w okolicy wejścia do kina. „Zdecydowaliśmy się na pilotaż projektu z lokalizacją na rynku Manufaktury, jednak mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pojawi się więcej takich maszyn na terenie naszego miasta” ? dodaje Paweł Braun z łódzkiej biblioteki.

[am]
fot. i źródło: Biblioteka Miejska w Łodzi

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy