W Łodzi stanął pierwszy w Polsce poezjomat!

24 sierpnia 2016

poezjomat-w-lodzi-1
Mamy wreszcie pierwszy w Polsce poezjomat! Przypominająca peryskop rura, która odtwarza wiersze współczesnych poetów, została odsłonięta we wtorek wieczorem na terenie OFF Piotrkowskiej w Łodzi.

Poezjomaty to inicjatywa czeskich literatów skupionych wokół projektu Piána na ulici, którzy zapragnęli za pomocą oryginalnego urządzenia promować poezję w przestrzeni miejskiej. Pierwszy tego typu automat odtwarzający wiersze postawiono w Pradze, mieście pomysłodawcy instalacji ? właściciela kawiarni artystycznej Ondřeja Kobzy. Później były inne znane stolice: Berlin, Moskwa, Kijów, Bratysława czy Londyn. W tym ostatnim mieście przechodnie mogli wysłuchać m.in. wiersza autorstwa polskiego poety Jarosława Mikołajewskiego.

W Polsce to nie stolica może pochwalić się pierwszym poezjomatem, lecz Łódź. „Sami Czesi się do nas zgłosili, za pośrednictwem 'Liberté’! Jak się okazało, koordynatorka projektu, Michaela Hečková, odwiedziła Łódź dwa lata temu i zakochała się w niej od pierwszego wejrzenia. Dlatego chciała, by w Polsce poezjomat w pierwszej kolejności stanął w Łodzi” ? wyjaśnia Rafał Gawin z łódzkiego Domu Literatury odpowiadającego za realizację przedsięwzięcia.

Osoby odwiedzające OFF Piotrkowską mogą wysłuchać z poezjomatu dwudziestu wierszy. Dwanaście jest autorstwa polskich poetów, osiem napisali Czesi (szczegółową listę utworów znajdziecie, klikając tutaj). „Autorzy polscy to poeci związani z Łodzią i regionem łódzkim, młodego i średniego pokolenia. Poetów czeskich wybierali tłumacze – Zofia Bałdyga i Michał Tabaczyński” ? mówi Rafał Gawin.

Poezjomat postoi na terenie OFF Piotrkowskiej do końca października. Wśród kolejnych miast, do których zawita, wymienia się Warszawę i Brukselę.

poezjomat-w-lodzi-2

[am]
fot. Robert Rutkowski, Michaela Hečková

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy