W listopadzie przeczytamy pierwszy od blisko 30 lat nowy pełnometrażowy komiks o przygodach Kajka i Kokosza w duchu oryginału

25 czerwca 2018


Na tę wiadomość wszyscy miłośnicy komiksu nad Wisłą czekali od dawna. W listopadzie 2018 roku do sprzedaży trafi pierwszy od blisko 30 lat nowy pełnometrażowy komiks o przygodach Kajka i Kokosza. Co więcej, od strony wizualnej album utrzymany będzie w duchu oryginału Janusza Christy.

Tworzone przez wspaniałego scenarzystę i rysownika Janusza Christę przygody dwóch słowiańskich wojów są od dziesięcioleci jedną z najpopularniejszych polskich serii komiksowych. W 2016 roku wydawnictwo Egmont w porozumieniu ze spadkobiercami autora podjęło decyzję o kontynuowaniu serii. Pierwsze dwa albumy miały formę antologii i zawierały kilka krótszych historii, których akcja umiejscowiona została w Mirmiłowie, ale Kajko i Kokosz nie byli głównymi bohaterami. Część epizodów stylem graficznym odbiegała od kreski Janusza Christy, co nie spodobało się niektórym wielbicielom serii. W sieci padały komentarze Internautów, że kontynuacją powinien zająć się wyłącznie jeden z rysowników biorących udział w projekcie, Sławomir Kiełbus, ponieważ jego prace najbardziej przypominały oryginały Christy, poza tym przez samego twórcę Kajka i Kokosza został wskazany jako jego ewentualny następca.

Wydawnictwo Egmont najwyraźniej posłuchało próśb czytelników i ogłosiło, że zapowiadany na listopad komiks zostanie w całości narysowany przez Sławomira Kiełbusa, a co więcej – jego głównymi bohaterami będą Kajko i Kokosz. To pierwszy od blisko 30 lat nowy album z dzielnymi słowiańskimi wojami, który trafi do sprzedaży. Historia nosi tytuł „Królewska konna”. Jak zdradzili twórcy podczas Gdańskich Spotkań Komiksowych, fabuła oparta została na niewykorzystanym nigdy pomyśle Janusza Christy na historię, w której Kajko i Kokosz mieli zaciągnąć się do Królewskiej Milicji Konnej i ścigać groźnego przestępcę. Napisania scenariusza komiksu podjął się Maciej Kur, kolory na rysunki Sławomira Kiełbusa nałożył Piotr Bednarczyk.

Poniżej możecie zobaczyć szkic jednej z plansz z albumu „Królewska konna” (kliknij w obrazek, żeby powiększyć):

Grafika główna to fragment jednego z krótkich epizodów narysowanych przez Sławomira Kiełbusa do tomu „Kajko i Kokosz: Nowe Przygody – Łamignat Straszliwy”.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy