W Legionowie odsłonięto makietę Prawieku z książki Olgi Tokarczuk
W Legionowie odsłonięto makietę wsi Prawiek opisanej w książce noblistki Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”. Przykryta przezroczystą kopułą instalacja będzie przez najbliższy rok zdobić miejski rynek.
Makietę wykonali uczniowie miejscowego zespołu szkół specjalnych przy wsparciu opiekunów i swoich rówieśników wolontariuszy. Uformowano Górkę Chrabąszczową, wytyczono koryta rzek Białki i Czarnej, które po połączeniu się tworzą Rzekę, zbudowano też kościół i pałac oraz inne budowle z ceramiki. Wioska z kart książki powstała na dworcu w Legionowie podczas warsztatów zorganizowanych w pomieszczeniach biblioteki i należącej do gminy spółki.
Jak podkreśla Ewa Listkowska, dyrektor Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie, w realizacji miniaturowej wersji Prawieku miało swój udział również wielu mieszkańców, którzy wsparli przedsięwzięcie finansowo, co pozwoliło na zakup kopuły o wysokości 4,4 metra i średnicy 3,2 metra, która okrywa makietę.
„Jest to oczywiście uhonorowanie noblistki, przypomnienie samego faktu uzyskania przez nią Nagrody Nobla i odebrania jej dokładnie dwa lata temu, ale też jest to wyjście z kulturą wysoką bezpośrednio do społeczeństwa. Wiadomo, że aby kultura odgrywała swoją rolę, musi być kulturą żywą, kulturą, z którą dyskutujemy, kulturą, która w jakiś sposób nas porusza, nad którą się zastanawiamy. Nie będzie taką, gdy będzie zamknięta tylko w czterech ścianach, dlatego też jako Powiatowa Instytucja Kultury i powiat legionowski staramy się wychodzić w przestrzeń publiczną i to jest najlepszy tego przykład” – powiedział Grzegorz Kubalski, członek zarządu powiatu w Legionowie.
Projekt „Prawiek – mikrokosmos” zgodnie z zamiarem inicjatorów ma też przedstawić obraz polskiej wsi na przestrzeni półwiecza, ale też odwoływać się do dziedzictwa kulturowego poprzednich pokoleń, przepełnionego legendami, mitami i swoistym folklorem.
[am]
fot. Powiat Legionowski
Kategoria: newsy