W Krakowie stanął drugi taki sam pomnik Adama Mickiewicza, tym razem wędrujący. W połowie listopada zobaczymy go w kolejnej lokalizacji

10 listopada 2022

Adam Mickiewicz ma w Krakowie kolejny pomnik, na dokładkę wędrujący. Po drugiej stronie Sukiennic na Rynku, od ulicy Szewskiej, został wzniesiony taki sam monument wieszcza, jaki od 124 lat stoi od strony ulicy Siennej. Niedługo potem znikł, ale już wiemy, że pojawi się w kolejnej lokalizacji.

Pomnik, który odsłonięto w poniedziałek 24 października na Rynku od strony Ratusza, jest łudząco podobny do tego, który wybudowano w 1898 roku na setne urodziny Adama Mickiewicza. Kopia została przygotowana przez pracownię plastyczną Teatru Groteska i jest prawie tych samych rozmiarów, gdyż stanowi 0,8 wielkości oryginalnego monumentu. Pracowało nad nią 5 rzeźbiarzy przez 3 miesiące. Sama postać Mickiewicza została wykonana ze styropianu.

Bliźniaczy pomnik stał na Ranku jedynie przez trzy dni. Jeśli więc ktoś nie zdążył go zobaczyć, w tej chwili nie znajdzie po nim śladu. Jak jednak zapowiada Teatr Groteska, w połowie listopada kopia monumentu znajdzie się w kolejnym miejscu – przed Galerią Krakowską na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Możemy się domyślać, że to nie ostatnia lokalizacja w Krakowie, gdzie będzie go można zobaczyć.

(fot. Krzysztof Rzepecki/Teatr Groteska)

Akcja z pomnikiem stanowi zapowiedź odbywającej się w lutym 2023 roku w Krakowie 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy „Materia Prima”. To nie przypadek, że ambasadorem wydarzenia staje się Adam Mickiewicz.

„Festiwal ten, organizowany przez Teatr Groteska, jest przeglądem najlepszych zespołów teatralnych i baletowych na świecie, popularyzuje największe gwiazdy tworzące teatr ponad barierami językowymi i prezentuje najsłynniejsze spektakle. Materią tego teatru są środki pozawerbalne takie jak: wysublimowana plastyka, rozbudowany ruch sceniczny, muzyka, które pozwalają na tworzenie sugestywnych, wieloznaczeniowych i przemawiających do każdego obrazów teatralnych. Protoplastą tego typu widowisk stał się założony w Paryżu w 1782 roku Cirque-Olympique, a wielkim zwolennikiem spektakli tam prezentowanych był Adam Mickiewicz” – wyjaśnia Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, rzeczniczka prasowa festiwalu.

„Przestrzeń w Cirque-Olimpique była połączeniem sceny włoskiej z areną, co umożliwiało wystawianie oprócz widowisk cyrkowych także dram pantomimicznych; główną atrakcję tych dram stanowiły niezwykłe efekty iluzjonistyczne, w których lubował się teatr romantyczny. Pokazywano tu trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, powodzie, burze morskie. Adam Mickiewicz uznał konstrukcję Cyrku za idealną przestrzeń do realizacji dramatów romantycznych. Uważał, że możliwości inscenizacyjne tego teatru idealnie odpowiadały koncepcji jego dramatów, co rzuca dodatkowe światło na jego twórczość. Dziś, po latach, w szczególny sposób do tej zmysłowej, sensualnej formy teatru nawiązują artyści biorący udział w krakowskim Festiwalu Materia Prima” – dodaje Malatyńska-Stankiewicz.

Wzniesienie na krakowskim Rynku drugiego „Adasia” ma też zwrócić uwagę na rolę, jak i miejsce teatru jako zjawiska, które jest obecne w życiu wielu inteligentnych ludzi. Tą akcją – jak przekonuje Teatr Groteska – artyści pragną przywrócić sztuce właściwe miejsce i rangę w codziennym życiu; zwrócić uwagę na wartości, jakie ona niesie, na jej wkład w rozwój intelektualny i emocjonalny każdego z nas.

(fot. Krzysztof Rzepecki/Teatr Groteska)

[am]
fot. główna: Krzysztof Rzepecki/Teatr Groteska

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy