W Krakowie przy parku im. Wisławy Szymborskiej powstanie pawilon jej imienia
W Krakowie powstanie Pawilon Wisławy Szymborskiej. Będzie to centrum kulturalne promujące literaturę, szczególnie poezję. W obiekcie znajdzie się m.in. wystawa poświęcona noblistce, a także sale audiowizualne i warsztatowe czy „literacka” restauracja.
Pawilon Wisławy Szymborskiej ma być miejscem prezentacji poezji, żywym centrum kultury, w którym prowadzona będzie działalność wystawiennicza, edukacyjna i szeroko pojęta działalność kulturalna. Budynek powstanie na terenie przylegającym do parku im. Wisławy Szymborskiej, tworząc z nim spójną całość.
Za realizację projektu odpowiadać będzie Fundacja Wisławy Szymborskiej. Umowę dotyczącą dzierżawy działki na 30 lat zawarto we wtorek, 2 lipca, w dniu 101. rocznicy urodzin poetki i zarazem w pierwszą rocznicę otwarcia znajdującego się po sąsiedzku parku im. Wisławy Szymborskiej.
„Postać Wisławy Szymborskiej jest szeroko rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale i za granicą. A jej twórczość – to poezja nie tylko najchętniej czytana przez polskich czytelników i czytelniczki, ale także najchętniej tłumaczona na inne języki. I choć poetka pewnie by się z tego śmiała, to trzeba zauważyć, że stała się swego rodzaju 'marką’, i to międzynarodową” – skomentował Michał Rusinek, prezes zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej.
„Ogromnie się cieszę, że wreszcie pojawiła szansa, żeby w Krakowie, w jej mieście, przy parku jej imienia, powstał pawilon jej poświęcony. Nie będzie to muzeum ani mauzoleum, lecz miejsce, któremu ona będzie patronować, albo jak kto woli matronować. Tak naprawdę będzie to żywe centrum kultury, które pozwoli wzmocnić rangę Krakowa jako Miasta Literatury UNESCO i w nowoczesny sposób promować czytelnictwo, zwłaszcza czytanie poezji. I jestem przekonany, że stanie się ważnym miejscem na mapie Krakowa” – dodał.
Na stronie Fundacji Wisławy Szymborskiej możemy przeczytać, że w pawilonie znajdzie się zapowiadana wystawa poświęcona noblistce – „Jarmark cudów”, a także miejsce na wystawy czasowe prezentujące życie literackie miasta. Bezpośrednio połączona z parkiem będzie kawiarnio-księgarnio-czytelnia. W budynku powstanie także wielofunkcyjna sala audiowizualna oraz sale warsztatowo-seminaryjne i biurowe. Na ostatnim piętrze znajdzie się „literacka” restauracja z widokiem na Kraków. W pawilonie będą mogły odbywać się spotkania i warsztaty, przede wszystkim w czasie krakowskich festiwali literackich.
„Od roku mieszkanki, mieszkańcy i odwiedzający miasto goście korzystają z parku im. Wisławy Szymborskiej. Betonowy parking zamienił się w lubiane miejsce pełne zieleni i poezji. Do ważnych krakowskich adresów związanych z noblistką – ul. Radziwiłłowskiej, Chocimskiej, Królewskiej czy Piastowskiej – dołączyła ul. Karmelicka, wobec której Fundacja Wisławy Szymborskiej ma dalsze plany zmierzające do utworzenia tu pawilonu poświęconego poetce. Miasto już wielokrotnie wspierało różne działania fundacji, jest też partnerem wielu jej inicjatyw. Teraz oddajemy w dzierżawę działkę, licząc że planowany tu pawilon jeszcze mocniej podkreśli literackie konteksty naszego miasta” – oświadczył prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, który brał udział w podpisaniu umowy.
Pawilon Wisławy Szymborskiej ma powstać do końca 2028 roku. Jego postawienie będzie wiązało się z zasłonięciem muralu z wierszem „Nic dwa razy”. Michał Rusinek zapowiada jednak, że podjęte zostaną starania, by przenieść malowidło na inny budynek.
[am]
TweetKategoria: newsy