W Krakowie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Adamowi Zagajewskiemu

22 czerwca 2022

W Krakowie na budynku, w którym mieszkał przez ostatnie dwie dekady Adam Zagajewski, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą poecie. Uroczystość miała miejsce we wtorek, 21 czerwca, w dniu urodzin autora, a wzięli w niej udział jego bliscy i przyjaciele oraz przedstawiciele władz miasta.

Budynek przy ulicy Pawlikowskiego 7 to ostatni adres, pod którym mieszkał Zagajewski. Przypomniano o tym na tablicy, na której znalazł się również cytat z jednego z wierszy poety: „Tylko w cudzym pięknie jest pocieszenie”.

„Myślę, że to jest bardzo piękny zwyczaj upamiętniania osób, które mieszkały (w Krakowie). Nasze miasto było – i jest nadal, miejmy nadzieję – domem dla wielu wybitnych osobowości. A akurat Adam Zagajewski był poetą blisko związanym z Krakowem. Kiedyś myślałem o tym, że nie powstała żadna współczesna powieść, która pokazywałaby mityczne oblicze tego miasta, a potem zrozumiałem, że przecież na inny sposób to miasto zostało opowiedziane w wierszach oraz esejach Adama Zagajewskiego. On przemierzał to miasto, portretował je i żył w nim bardzo intensywnym życiem duchowym” – skomentował obecny na uroczystości krytyk literacki i pisarz Andrzej Franaszek.

Tablicę pamiątkową odsłonili wspólnie wdowa po poecie, Maja Zagajewska, oraz prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

„Adam Zagajewski był nie tylko genialnym poetą i wybitnym prozaikiem, redaktorem, tłumaczem i wykładowcą, ale żywą legendą i cząstką duszy Krakowa. Wielokrotnie miałem szczęście gościć go w swoim gabinecie podczas spotkań prywatnych i posiedzeń Rady Honorowej Miasta Literatury UNESCO, której był podporą. Dzięki jego wsparciu w ramach Komitetu Honorowego Festiwal Miłosza stał się jednym z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń literackich w Europie Środkowej. Byłoby nadużyciem, gdybyśmy powiedzieli, że Kraków to najważniejsze miasto dla Adama Zagajewskiego. Był człowiekiem pozostającym w ruchu, poetą-wędrowcem, poszukiwaczem nowych kierunków. Był obywatelem świata, ale dla nas zawsze będzie przede wszystkim obywatelem Krakowa – nieodłączną częścią jego życia literackiego, współtwórcą intelektualnej elity i artystycznego klimatu” – podkreślił Majchrowski.

Adam Zagajewski zmarł 21 marca 2021 roku, w Światowym Dniu Poezji. Jego prochy spoczęły w Panteonie Narodowym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Krakowski magistrat przypomina, że odsłonięta właśnie tablica nie jest jedyną formą upamiętnienia poety przez miasto. 21 marca, w pierwszą rocznicę śmierci Zagajewskiego, buk rosnący na Plantach (po sąsiedzku z jednym z ulubionych drzew poety, które powaliła wichura) dla upamiętnienia trasy jego spacerów został nazwany Drzewem Poezji.

[am]
fot. Miasto Kraków

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy