banner ad

W Korei Południowej powstał największy na świecie mural: półka z książkami symbolizująca dorastanie chłopca

27 grudnia 2018


Ponury silos zbożowy w mieście portowym Inczon w Korei Południowej został przekształcony w gigantyczne kolorowe malowidło przypominające półkę z książkami. Księga rekordów Guinnesa uznała pracę za największy na świecie mural znajdujący się na świeżym powietrzu.

Mural zajmuje powierzchnię 23 688,7 metra kwadratowego. Do jego wykonania dwudziestu dwóch artystów zużyło 865 400 litrów farby. Pracę wykonano na potężnym silosie zbożowym (o wymiarach 48 metrów wysokości, 168 metrów długości i 31,5 metra szerokości), który stoi w odległości 300 metrów od Parku Wolmi na wyspie Wolmido.

Kolorowe malowidło nie odnosi się do konkretnych dzieł literackich, lecz symbolizuje inicjacyjną podróż młodzieńca w dorosłość. Grzbiety książek narysowane na komorach silosu odzwierciedlają cztery pory roku i kryjące się za nimi możliwości.

Inczon to trzymilionowe miasto położone na wschód od Seulu. Jest głównym węzłem komunikacyjnym kraju i dużym ośrodkiem przemysłu. Jednak nie tylko industrializacją może żyć miasto. Władze podjęły ostatnio działania, aby poprawić negatywny wizerunek starszych obiektów przemysłowych. Stworzenie muralu na silosach kosztowało 550 milionów wonów południowokoreańskich (czyli ok. 1,83 miliona złotych), ale pozwoliło zdobyć światowy rekord Guinnessa. Urzędnicy mają nadzieję, że mural wpłynie na zwiększenie turystyki na wyspie Wolmido, która jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc wypoczynkowych w pobliżu Inczonu.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy